Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Vilket är helt rimligt sett till vad som framkommit under rättegången. Men jag förstår att det blir som en chock för dig när du ser mediarapportering som speglar den faktiska verkligheten.
Inte alls. Det finns två sidor till varje mynt, och likaså är vissa saker som Johnny Depp sagt knappast försvarsbara.
Det känns mest som du är gnällig över att det är public service, pch inte det faktum att artikeln i sig är relativt objektiv. Du bör försöka distansera dig från känslorna när du läser nyheter, så kan du tänka mer rationellt.
I slutändan handlar det om vad mediahuset har för politiska åsikter och därmed väljer att fokusera på. SVT artikeln i sig var det inget fel på, och om du tycker det behöver du jobba på ditt kritiska tänkande och även läsa artiklar från The Daily Wire och VICE för att få en bra uppfattning.