Citat:
Ursprungligen postat av LågOchLångsam
Det är hit jag vill komma. Skyddsnivån är otroligt viktig. OM det finns en RB så räkna med att saneringsutrymmena utgör nästan ett halvt våningsplan. Det lär inte vara som i en normal HC där det är dusch och sen in i en gassluss. Utan ett antal gasslussar som ska passeras, minst två duschomgångar, med strålar från alla håll, inte ett duschmunstycke som man själv styr.
Parallellen till gamla KA batterier känns lite fel, dels för att uppgiften är en helt annan, och dels för att skyddsnivån är dålig. Då är det bättre att jämföra med ERSTA.
Sen ska vi göra skillnad på en HC och en RB. Det krävs "lite" mer utrustning om stadschefen ska leda riket än om länsstyrelsen ska samordna räddningsresurser.
Dessutom är Vargen/Elefanten HC och inget annat. Och 200pers, vart finner du den siffran?
Nej, det är helt relevanta jämförelser. RB i den tappning vi diskuterar har inga fantasianordningar som skall sanera kungen extra bra. Samma nivå som uppdaterade eller nybyggda militära anläggningarna från tiden räcker alldeles utmärkt. Skyddsnivå på en ERSTA-anläggning från 1978-1982 kan inte ha bäring på en anläggning byggd 1958 (eller så).
Uppgifterna i min post var dessutom bara avsedda att relativisera vad som menas med plats för 400 respektive 4000 personer (mindre kan det inte vara; knappast ej heller större). Samma anläggning kan faktiskt räcka till båda antalen, beroende på hur man disponerar den, vad som skall uträttas och vad kraven på uthållighet är. Antalet personer (befattningar) i en stor HC uppgick till ca 300 för Stockholms del, det fanns inga större som jag känner till.
De som händelsevis har besökt en större HC (så ingen missuppfattar) brukar tycka att det är stora och imponerande anläggningar; alla HC är inte stora. Den som till äventyrs besökt en sen LFC (det har funnits två) brukar inse att det finns värre grejor, den som hälsat på i ett större beredskapsförråd inser att det finns en dimension till, minst.
Vad gäller kommunikation och teknik torde en RRGC vinna över vilken RB som helst - det är inget märkligt eller unikt med RB på det sättet - det behövs (och finns) "bara" radio och tråd om anläggningen är tillsluten. Däremot finns det antagligen mer telefonlinjer (mycket mer) än vanligt.
Den som efterlyser en gigantisk, speciell anläggning därför att regeringen skall ha med sig 4000 personer kan lätt bli besviken. Sannolikt handlar det om ett eller ett par bergrum med ovanligt god kommunikationsförmåga och fina möjligheter att ordna förläggningar med skyddsrum i närområdet.
Skulle man på exkursionen hitta ett par stora anläggningar nära eller mitt i de stora tele- och radiokommunikationsstråken, som dessutom ligger nära lagom stora samhällen med bostäder och ovanligt bra skyddsrum är man sannolikt nära gåtans lösning.
Till AugustG; diskussionen handlar om en lösning från och för 50- och 60-talet, en helt annan tid och man såg annorlunda på mycket. Att skydda kungabarnen, deras fästfolk (varför???) och politikernas familjer kanske är en verklighet idag, det var inte så 1960. Då planerade man för att evakera Stockholm, man trodde på allvar att terrorbombning skulle ske med kärnvapen. Med en ytterst melodramatisk vändning, man funderade inte så mycket på om familjen var någon sorts gisslan, utan om de evakuerats, och om inte, hoppades man att de klarat sig undan bomberna. Det är inte alldeles lätt att föreställa sig den stämning och den stoicism som härskade under den här tiden. Man kunde inte göra på annat sätt, och alla insåg att förberedelser och planering var nyckeln till att slippa eländet. Att "ta hänsyn" till känslor eller mjukare värden ingick inte i kraven eller ens i möjligheterna.
(ja, jag fick en stund över).