Citat:
Ursprungligen postat av Treadstone
Läsvärd och sannolikt korrekt berättelse. Läs "Så kan det gå" en bit ner på sidan. Verkar dock röra RB60 Mil, inte Civ.
http://sandarnegubben.blogspot.com/2009_06_01_archive.html
Visst är det en intressant och fantasieggande berättelse! Jag önskar att det vore fler farbröder med erfarenhet från Zonens glansdagar som berättade sina annekdoter.
Sandarnegubben nämner att händelsen utspelar sig "i början av 60-talet". Från fakta i hans artikel så tror jag att han kommer ihåg rätt. Han nämner Carl-Eric Almgren och hans utnämning till förssvarsstabschef, vilket enligt Wikipedia skedde 1961:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Carl_Eric_Almgren .
Utifrån den förmodan jag har är detta för tidigt datum för att matcha RB60 mil som bör ha varit färdigbyggt kring
mitten av 60-talet. Berget som Sandarnegubben besökt skulle därför kunna vara dess föregångare, alltså det "trestabsberg" som vid tillfälle nämnts i tråden.
Men jag lämnar fältet öppet för fler förslag