Citat:
Ursprungligen postat av juha
Jag tycker man ser på CS att hon är störd sen generationer.
Hon ser precis ut som en psykopat på film - hade man inte redan definitionen på psykopat så hade hon kunnat vara nåt att gå efter.
Hånflin och skratt och smått uppläxande mot åklagare, samt ljuger och vägrar svara på frågor...SKYLDIG !??
Vore hon nu så fruktansvärt oskyldig hade hon inte haft sin hårda fasad. Hon skulle bryta ihop gråtande och skrika "Ni misstar er!"Tänk själva om ni vore oskyldig och satt i rätten och hade oddsen emot er, man skulle ju protestera högljutt och desperat.
CS är bara iskall....
Och hur ser en psykopat på film ut? Som Mark Harmon som spelade Ted Bundy...?
Hur och varför CS reagerar på vissa sätt i olika situationer, vet vi inte, eftersom vi inte känner henne och hennes personlighet. Det finns en mängd förklaringar till varför hon betett sig, som hon gjort i Tingsrätten.
Hur man själv skulle reagera och bete sig om man var i hennes situation, kan man bara spekulera om - om man själv inte varit i samma/liknande situation.