2025-01-26, 22:17
  #11977
Medlem
Timeouts avatar
Inlägg från 2017-01-01
Oj. Någon har tydligen blivit hjärntvättad för nu skrivs det helt annorlunda.
Citat:
Ursprungligen postat av Pudelfrillan
Man bör väl åtminstone kunna säga att Eva's mördare helt verkar sakna spärrar och det är väl någon form av psykisk defekt som är orsaken till att vissa människor gör det. Per-Arne passar dessutom mycket bra in på beskrivningen av en psykopat.
Citat:
Ursprungligen postat av Pudelfrillan
Det finns även dom i P-A's närhet som har kallat honom för psykopat så det är väl inte helt otänkbart att han är det?

Ok, vem i dagsläget tycker du ska berätta för oss om P-A's barndom? de flesta vuxna som kände honom och som upplevde honom som barn är ju döda.
Alla kan inte vara döda men dom som känner honom vill nog inte prata.
Citat:
Ursprungligen postat av Pudelfrillan
Ok, jag tolkar ditt svar som att det alltså är fullt möjligt att P-A J i botten kan ha en personlighetsstörning, men att du personligen anser "att det framstår som ett väldigt långskott enbart konstruerat för att inget egentligt motiv finns".

Motiv saknas inte.
Ett möjligt och högst sannolikt motiv är att P-A inte kunde få Eva, svartsjukemord.


Personer med psykisk sjukdom (begreppet inkluderar även personlighetsstörning) är dessutom överrepresenterade bland dem som begår våldsbrott, så statistiken talar emot P-A J i det här fallet. Om vi sedan lägger till det bestialiska övervåld som användes mot Eva så är det även rimligt att misstänka att mördaren lider av bristande impulskontroll eller att han åtminstone vid tidpunkten för mordet led av bristande impulskontroll.

Bristande impulskontroll är även ett av dom dominerande särdragen hos en psykopat och som sagt även vanligt förekommande vid olika former av personlighetsstörningar och andra psykiska sjukdomar.
Citat:
Ursprungligen postat av Pudelfrillan
Nej, P. är inte sjukskriven han är på jobbet varje dag, han verkar må bra med andra ord.
Hur nära insyltad med Paj är du? Du verkar helt klart hjärntvättad.
Hur har han lyckats få dig att så helt ändra ståndpunkt i fallet?
Citera
2025-01-26, 22:42
  #11978
Medlem
Timeouts avatar
Inlägg från 2017-12-19 och samma tankegångar finns än i dag. Inget har förändrats trots allt strunt som skrivs i tråden.
Här skrivs frågor som aldrig har fått något vettigt svar i tråden och frågeställningen står fast.
Citat:
Ursprungligen postat av kramiklon
Teorin om att Anneli skulle kunna vara måltavlan är inte alls orimlig. Hypotesen om en lejd mördare kan inte heller totalsågas om man är inne på det spåret, även om den inte känns speciellt sannolik.

Beskrivningen som gavs på P och hans förhållande med Anneli i "Svenska fall för FBI": Han ville inte att det skulle komma ut att det var slut. Anneli försökte göra slut flera gånger - han bara dök upp, iglade sig fast. Var manipulativ och lyckades hela tiden lura henne. Stämmer denna beskrivning påminner han om en "stalker". Vilka uttryck och proportioner det handlar om kan givitvis bara Anneli svara på.
Citat:
Ursprungligen postat av Ron.Frangu
Ja visst stämmer det in på en "stalker". En av de sjukligaste sakerna var att han inte ville att det skulle komma ut att det var slut mellan han och Anneli, så resonerar väl ingen normal människa?
Citat:
Ursprungligen postat av kramiklon
Man kan även spekulera om anledningen varför P upprepade gånger ringde till Anneli omkr. 06.30 lördag morgon och var orolig och uppmanade henne att söka efter Eva - var syftet att han ville att Anneli skulle vara den första att upptäcka det ohyggliga ...?
Ja jag får i alla fall den känslan, jag tycker att det känns uppenbart att PAJ ville att just Anneli skulle hitta henne eftersom han ringde upp henne 06:30 och bad henne ge sig ut för att leta.

VARFÖR uppmanade han annars inte även Eva's kompis ("Marpet1" här i tråden) att ge sig ut och leta efter Eva när dom möttes upp vid hästhagen, endast någon timme efter samtalet till Anneli samma morgon? Då valde alltså PAJ istället att inte ens nämna att Eva var försvunnen! Och det fanns GIVETVIS en plan, en anledning till varför han inte sa något till Marpet1 - han ville inte riskera att hon eller någon annan skulle hitta Eva och Laban innan Anneli gjorde det. Det finns ingen annan logisk förklaring till hans beteende.
Citat:
Ursprungligen postat av kramiklon
Laban låg intill Eva på ett som det ibland påståtts möjligen rituellt sätt - ville GM förmedla något budskap med detta? personligen tror jag att Laban stacks ihjäl närmare vägen där det var aningen mer upplyst - varför då bemöda sig att lägga hunden alldeles intill Eva ...?
Ja det här tycker jag är ytterligare en detalj som pekar mot att PAJ hade för avsikt att just Anneli skulle vara den som hittade Eva och Laban brutalt mördade. Det finns en uppenbar och sjuk symbolik i att Anneli skulle tvingas hitta de hon älskade mest i livet döda men ändå "fint" placerade tätt intill varandra. Att man från polisens sida valde att kalla det för "rituellt" måste ju ha varit för att man varken kunde förstå anledningen till mordet eller den makabra riggningen av mordplatsen, det fanns så mycket som var motsägelsefullt. Eva hade utsatts för ett enormt övervåld men ändå stod skorna prydligt uppställda intill hennes kropp. Underdelen var naken men även byxor och trosor låg där i en prydlig hög. Det hela såg ut som ett sexmord men enligt obduktionen fanns det inget som talade för detta. Man kunde inte hitta ett motiv, Eva hade inga fiender osv.
Ingen har ju någonsin förstått det här märkliga agerandet från mördaren, som t.ex. att hunden Laban lades alldeles intill Eva's kropp men om man utgår från att det är Anneli som måltavlan så blir allting plötsligt förståeligt. Vidare hade en helt okänd, random mördare som "bara dök upp" vid Långbacken i ett senare skede inte kunnat locka hunden till sig och för det andra skulle GM givetvis även ha lämnat kvar hunden på platsen där den togs av daga och inte bemödat sig med att bära den bort till Eva's kropp. Nej, det här bevisar att mördaren kände sitt offer väl.
Citat:
Ursprungligen postat av boanchga
Ja han stalkade ju definitivt Anneli, de var ilag i ca tre år. Fråga P hur många gånger hon gjorde slut och vaknade på natten av att han kröp ner bakom henne i sängen? Låtsades som ingenting..Anneli tyvärr svag i det syftet. Hade det varit Eva hade hon sparkat han ner för trappen. P klarar inte att bli avvisad, det är en sån kränkning för honom , starka kvinnor, oj vilka problem han får. Han kallar och har gjort sålänge jag kan minns, kvinnor för horor. P, han har problem. Önskar att några av de som han lyckats få att stanna hos sig en tid skulle berätta vem han är.
Citat:
Ursprungligen postat av Draifos
Enligt kompisen P*a i "Svenska fall för FBI" skall Mr.P en gång ha måttat ett slag mot systern från baksätet i en bil (hon satt tydligen fram).
Intressant och trovärdigt... Att hämnas pga svartsjuka och döda det som betyder mest för Anneli för att PAJ inte kan få någon av dom.
PAJ hade mist kontrollen över Anneli och fick den inte över Eva för ingen ville ha honom.
Svartsjuka, makt och kontroll är orsaken till dom flesta kvinnomord och mord på barn.
Nu fanns det inga barn att mörda så det fick bli hunden i stället.
Citera
2025-01-27, 00:25
  #11979
Medlem
Pudelfrillans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Du har väl möjligtvis hört talas om att en GM berättar en historia och sedan ändrar den gång på gång och då blir den inte trovärdig för GM ljuger.

Så kan det givetvis vara, MEN, det där gäller ju inte PAJ, han har INTE ändrat sin historia "gång på gång".
Mig veterligen var det första gången på 30 år som han fick den frågan när Bo Åström plötsligt ringde upp honom. En helt oväntad fråga där PAJ svarade att han inte kommer ihåg. Och? Vad är det för konstigt med det svaret?

Här kan jag t.o.m. ta ditt nyss postade citat som svar
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
"Om man talar sanning behöver man inte anstränga sig efteråt att komma ihåg vad man sagt" Mark Twain

Exakt, PAJ ansträngde sig INTE efteråt för att komma ihåg vad han sagt för 30 år sedan, dvs han talade sanning!

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Var PAJ dement 2016 vid intervjun då han inte kom ihåg sina lögner om att han körde 3 gånger?
Minns man inte vad man gjorde vid ett sånt uppmärksammat mord då är det illa och hans svar att han körde bara 1 gång stämmer ju inte med att han sa att han körde 3 gånger.

Nej han var inte dement, det är du som är en idiot!
Hänvisar till ditt Mark Twain-citat återigen då... (med förhoppning att poletten trillar ner den här gången)

"Om man talar sanning behöver man inte anstränga sig efteråt att komma ihåg vad man sagt" Mark Twain

Exakt, PAJ ansträngde sig INTE efteråt för att komma ihåg vad han sagt för 30 år sedan, dvs han talade sanning!

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout
Vid förhör finns det 2 regler. Kan du inte berätta sanningen så håll käften, minns inte, inga kommentarer.
Berätta sanningen för den kommer du alltid ihåg.
Lögner snärjer du bara in dig i för det är svårt att komma ihåg lögnerna, speciellt som det har gått så många år efter mordet på Eva. Stor tabbe!!!

Återigen då: (även här)

Det du svamlar om här gäller inte PAJ, han har ju INTE ändrat sin historia "gång på gång".
Mig veterligen var det första gången på 30 år som han fick den frågan när Bo Åström plötsligt ringde upp honom. En helt oväntad fråga där PAJ svarar att han inte kommer ihåg. Och? Vad är det för konstigt med det svaret?

Vidare är du ohederlig och osaklig i din retorik, du svamlar vidare om att "det finns 2 regler vid förhör", du blandar äpplen och päron hej vilt i din iver att förtala PAJ!
OBS! för din kännedom:
Åström's plötsliga samtal var inget förhör!


Men enligt DIG finns det något slags "subtilt bevisvärde" här, som går att utläsa av hans svar på en fråga som ingen ställt på 30 år?

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Det visste en man född 35.
"En lögnare måste ha gott minne" Marcus Fabius Quintilianus


Exakt, det är lögnaren som måste ha gott minne. Dvs: Den som talar sanning behöver INTE ha ett gott minne (PAJ har "dåligt minne" och talar alltså sanning när han svarar på Bo Åströms oväntade fråga)

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Sen din mening "Det är Anneli och PG som ligger bakom Kalla Fall-avsnittets "nya" misstankar".
Nej det är det inte. Det är Svenska fall för FBI:s utredning som ligger bakom misstankarna och dom är inte nya.
Misstankarna mot "pojkvännen" har funnits där hela tiden.


Men hallå... *knack-knack* - är det någon hemma?
Blir lite orolig för din verklighetsuppfattning nu - på riktigt
Svenska Fall för FBI's utredning bygger HELT på Anneli och PG's uppgifter om PAJ.
Så NEJ, det är INTE så att Bo Åström plötsligt fick en snilleblixt i samma veva som Anneli och PG råkade höra av sig, och att det då råkade visa sig - av en ren slump - att dom ALLA 3 - bara "sådär", heeelt "out of the blue" misstänkte PAJ!

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Du lägger även till att Börje Ö påstår "han är noggrant utredd och har frivilligt lämnat DNA."
Hur fan kan du ens dra upp vad klåparen Börje påstår
Något DNA har han inte lämnat vad vi vet och utredd är han absolut inte annat än av Svenska fall för FBI.


Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Svenska fall för FBI gjordes i 2 säsonger med 8 avsnitt i varje säsong. 16 avsnitt och du påstår något så löjligt att anhöriga och vänner skulle ha kommit med nya misstankar.
Nej dom har funnits hela tiden men Börje, Seppo och Kvasten är välkända klåpare och det borde du veta.
PAJ är inte ens utredd för allt koncentrerades kring "cykelmannen".
1996, nio år efter mordet, avskrevs han definitivt som misstänkt för Eva-mordet i Kramfors.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasternorrland/arkiv-cykelmannen-intervjuas-i-svt-mittnytt

Din villfarelse att Anneli och PG INTE låg bakom/ INTE hade något inflytande/ INTE hade någon som helst påverkan på Svenska Fall's utpekande av PAJ övergår mitt förstånd!

Du har dock rätt i att Anneli's "misstankar" har funnits hela tiden. Men av någon anledning har ju polisen inte "köpt det". Faktum är att dom har inte sett någon som helst anledning att gå vidare med hennes "misstankar", aldrig någonsin under dessa 37 år.

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Experterna Bo Åström och Mark Safarik tar sig an åtta ouppklarade svenska mordfall. De besöker brottsplatser, träffar anhöriga och vittnen samt de poliser som arbetade när utredningarna pågick för att med nya ögon hitta infallsvinklar, teorier och spår som leder framåt. Mark Safarik är före detta mordutredare på FBI och Bo Åström en av Sveriges mest legendariska kriminalkommissarier.
Deras slutsats efter utredningen var att mr P var GM.


Ja tack vare Anneli och PG "kom Svenska Fall" fram till slutsatsen att Mr P var GM.

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Hur fan ska du ha det? Du skriver till mig.
"Du saknar helt förmåga
att tänka utanför boxen, du är exeptionellt rigid och oflexibel i ditt s.k. "tänk". MEN, slående lik den "inkompetens" som körde fast stenhårt med det urbota korkade "Sture-spåret"
Jaha nu blev det personangrepp och helt plötsligt är Börje Ö " den "inkompetens" som körde fast stenhårt med det urbota korkade "Sture-spåret"
För dom som inte har läst tråden så är Sture cykelmannen.


Du verkar sakna det mesta....

Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Det finns ett fall som är försvunnet som man inte kan se längre men det är löst och mördaren är fälld.
Avsnitt 2, Säsong 1
Bo och Mark utreder mordet på Malin Lindström. Den 23 november 1996 försvann Malin i samband med en bussresa till Husum och den 22 maj 1997 hittades hon mördad på Fårön. En ung man från Husum misstänktes för dådet då mycket pekade på honom.


Wow, ETT fall löst av... hur många???
Har du utrednings %-en tillgänglig också?
__________________
Senast redigerad av Pudelfrillan 2025-01-27 kl. 01:25.
Citera
2025-01-27, 02:17
  #11980
Medlem
Pudelfrillans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timeout

Inlägg från 2017-01-01, Oj. Någon har tydligen blivit hjärntvättad för nu skrivs det helt annorlunda.

Hur nära insyltad med Paj är du? Du verkar helt klart hjärntvättad.
Hur har han lyckats få dig att så helt ändra ståndpunkt i fallet?

Ja du har faktiskt helt rätt i att jag blev hjärntvättad!
Av Svenska Fall För FBI!
Fakum är att i stort sett ALLA som såg avsnittet om Eva-mordet blev fullständigt övertygade om att "Mr P" är GM.

MEN som tur är kan man ändra sig med tiden
Tillslut kanske man t.o.m. kommer fram till att Svenska Fall kan ha fel och att man är tvungen att ändra sig ang. VEM som är mest trolig GM! (att utveckla den här typen av "fria tankar" är dock strikt förbjudet enligt sektledare i tråden)

ALLA människor är dock inte kapabla till att själva tänka andra tankar än just dom tankar dom via någon auktoritär aktör blivit "skedmatade" med (aka "kronisk hjärntvätt")
Ingen nämnd, ingen glömd
__________________
Senast redigerad av Pudelfrillan 2025-01-27 kl. 02:48.
Citera
2025-01-27, 16:00
  #11981
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Pudelfrillan
Ja du har faktiskt helt rätt i att jag blev hjärntvättad!
Av Svenska Fall För FBI!
Fakum är att i stort sett ALLA som såg avsnittet om Eva-mordet blev fullständigt övertygade om att "Mr P" är GM.

MEN som tur är kan man ändra sig med tiden
Tillslut kanske man t.o.m. kommer fram till att Svenska Fall kan ha fel och att man är tvungen att ändra sig ang. VEM som är mest trolig GM! (att utveckla den här typen av "fria tankar" är dock strikt förbjudet enligt sektledare i tråden)

ALLA människor är dock inte kapabla till att själva tänka andra tankar än just dom tankar dom via någon auktoritär aktör blivit "skedmatade" med (aka "kronisk hjärntvätt")
Ingen nämnd, ingen glömd

Det är väl en klassiker att pojkvännen gjorde det.
Ofta stämmer det, men inte alltid.
Det är nog vanligare i andra kulturer med hämndmotiv även om det förekommer även i Sverige.
I mordet på Liselotte så var det pojkvännen som gjorde det troligen pga våldtäktsanmälan mot honom.
Citera
2025-01-27, 16:02
  #11982
Medlem
Svenska fall för FBI 2016 del 1 syntolkad
25:46
https://tv4.syntolken.se/svenska-fall-fbi-2016-del-1-syntolkad/
Citat:
Mark Safarik: Om Annelie var tillsammans med ”Mr P” i tre år…så var hunden där. För den var nio år gammal.

Bo Åström: Vi blev förvånade. Dels att personen som vi riktar allt intresse mot har lämnats helt utanför utredningen så här långt. Vi pratar om 28.5 år.
Om Annelie var tillsammans med ”Mr P” i tre år…så var hunden där. För den var nio år gammal.

Timeout
2025-01-26, 01:16
Citat:
Hur länge tänker du glömma att PAJ var ihop med Anneli i 3 år och mycket väl kan ha lockat till sig Laban?
Laban kände PAJ väl men det väljer du att glömma.
Har du något personligt hat mot Anneli eftersom du gärna vill peka ut henne som GM? FULT

Timeout distansierar en viss osäkerhet när hen uttrycker att PAJ mycket väl kan ha lockat till sig Laban.
Som satsadverbial uttrycker ordet väl en viss osäkerhet eller annan distansering från det sända hos sändaren; kan ses som en form av förfrågan om medhåll från mottagare.

Jag håller med sändaren Timeout i hens osäkra sända förfrågan om medhåll från oss mottagare att det inte bara var PAJ som kunde ha lockat till sig Laban; underförstått, att även Anneli kunde ha lockat till sig Laban.

Jag börjar se Eva-mordet med tilltro nu när Timeout (underförstått) äntligen börjar tvivla på vem GM egentligen är; bra jobbat där!

Det tog dock sin tid!

Citat:
Det är faktiskt bara GM (och dennes eventuella lojalitetskompanjon) som bestämt VET vem det var som lockade till sig Laban.

Skönt att vi alla nu är på det klara med att även Anneli mycket väl kan ha lockat till sig Laban.
__________________
Senast redigerad av Tramsout 2025-01-27 kl. 16:08.
Citera
2025-01-27, 18:07
  #11983
Medlem
Hur visste P A J exakt vart han skulle springa rakt in i skogen till mordplatsen?

Bertil-
2016-10-30, 19:21
Citat:
P A J har även synts stanna sin bil dagen efter mordet och springa rakt in i skogen till den exakta mordplatsen helt utan att det gick att se från vägen vad som fanns i skogspartiet. Han visste exakt vart han skulle gå.

På det svarar echoesofglory att P A J säger i programmet att Anneli i förväg berättat var kroppen hittats.

echoesofglory
2016-10-30, 19:31
Citat:
Det här är ju nästan det starkaste beviset mot P A J om du frågar mig. Men! I programmet säger Paj att Anneli i förväg berättat var kroppen hittats, och tillägger att han sett en man med hund vid platsen. Det första påståenden bemöttes aldrig av Safarik eller Bo såvitt jag minns rätt, däremot nekade systern till att en hundförare skulle ha befunnit sig där. Så antingen två kritiska lögner eller en sanning och en lögn? Om nu Anneli kanske sagt på telefon 1987 att kroppen hittats där så faller ju detta helt, klart han kan han hittat dit om han vet var man ska titta? Men historien om hunden är ju jättekonstig, kanske leakage som Mark var inne på och han borde ju veta...

En annan underlighet är såklart att hundföraren inte kunde hittas av Mark och Bo, dålig research kanske?
Förresten när började Paj ett nytt liv med familj och barn?

Självklart kunde P A J hitta till kroppen om nu Anneli kanske sagt på telefon 1987 var han skulle titta någonstans.

Bertil-
2016-10-30, 19:35
Citat:
Det spelar ingen roll om Anneli sagt vart Eva ligger. Detta område går ej att gå rakt in och fram till kroppen. Området måste bitvis sökas av. Så ser platsen ut. Det finns inget slags landmärke här som Anneli kunde ha sagt till P A J så han hittade direkt rätt.

Även om det står en person med en hund där vid vägen så vet inte P A J att kroppen ligger där om han inte utfört mordet. Det är i stort sett alltid folk med hundar som rastas i denna backe.
Anneli och deras vän står på krönet av backen och en normal ovetande person skulle tagit bilen upp till dem och låtit dem visa vart kroppen låg.

P A J visste exakt eftersom han utförde mordet.

Det svaret gick dock inte hela trappan upp på Bertil-.

echoesofglory
2016-10-30, 19:40
Citat:
Teoretiskt kan han fortfarande ha sett kroppen när han körde emot krönet, men jag håller med, otroligt skumt.

Kanske döljer echoesofglory något om sitt vetande om Annelis samtal till P A J?

Otroligt skumt isåfall!

Vad säger då P A J om att Anneli berättat för honom vart Evas kropp hittats?

Svenska fall för FBI 2016 del 1 syntolkad
44:11
https://tv4.syntolken.se/svenska-fall-fbi-2016-del-1-syntolkad/
Citat:
Mark Safarik: Dagen när Evas kropp hittades, minns du att stannade på vägen upp mot Evas föräldrahem? Kanske hundra meter från huset?

P A J: Ja, för…Anneli berättade för mig…att Eva hade hittats där med hunden. När jag kom dit stod en man med en hund där och tittade. In mot skogen. Det var därför jag…på en gång…kunde…kunde se var det var.
Anneli berättade för P A J att Eva hade hittats där med hunden.

P A J säger ju det själv i programmet Svenska fall för FBI!

Svaret på huruvida Anneli sagt till P A J att Eva ”låg i skogen vid Långbacken” eller inte avslöjar echoesofglory i nedanstående PM från 2016.

* PM (2016)

Så var det med det
Så var det med det
__________________
Senast redigerad av Tramsout 2025-01-27 kl. 18:15.
Citera
2025-01-27, 23:20
  #11984
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Tramsout
Hur visste P A J exakt vart han skulle springa rakt in i skogen till mordplatsen?


Kanske döljer echoesofglory något om sitt vetande om Annelis samtal till P A J?

Otroligt skumt isåfall!

Vad säger då P A J om att Anneli berättat för honom vart Evas kropp hittats?

Svenska fall för FBI 2016 del 1 syntolkad
44:11
https://tv4.syntolken.se/svenska-fall-fbi-2016-del-1-syntolkad/ Anneli berättade för P A J att Eva hade hittats där med hunden.

P A J säger ju det själv i programmet Svenska fall för FBI!

Svaret på huruvida Anneli sagt till P A J att Eva ”låg i skogen vid Långbacken” eller inte avslöjar echoesofglory i nedanstående PM från 2016.

* PM (2016)

Så var det med det
Så var det med det

Väldigt intressant grävt där, det bekräftar ju att Anneli avslöjade vart Eva låg.
Sen kan man ju även undra varför hon ringde Mr P direkt.
Vore bättre om polisen hade fått jobba ostört.

Hon kan ju inte varit alltför chockad om hon orkade ringa till Mr P.

Långbacken är inte allt för lång faktiskt, även om den heter så.
Flax bodde ju i toppen av Långbacken på Kontorsvägen, Annelis ex som måste ha varit med dom första åren av Labans liv. Rent teoretiskt borde även Flax ha kunnat locka till sig Laban som hundens första husse.

Om mordet handlade om hunden kan Flax ha varit den skyldige, han kanske inte gillade att Eva kom gåendes med "hans" hund. Ett bråk kan då ha uppstått om Flax ville ha tillbaka sin hund.

Anneli kanske fick sin hämnd 1994 på Flax när han dog endast 40.0 år gammal.
__________________
Senast redigerad av SanktBotvid2311 2025-01-27 kl. 23:33.
Citera
2025-01-28, 00:28
  #11985
Medlem
Pudelfrillans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SanktBotvid2311
Väldigt intressant grävt där, det bekräftar ju att Anneli avslöjade vart Eva låg.
Sen kan man ju även undra varför hon ringde Mr P direkt.
Vore bättre om polisen hade fått jobba ostört.

Ja jag har aldrig trott nåt annat än att AS direkt informerade PAJ om vart Eva låg.
Vem vet A kanske hade en baktanke med att ringa till PAJ direkt, så han skulle hitta kroppen, kontaminera mordplatsen, och sen kunna använda det mot honom. Spekulation givetvis men inget går att utesluta. En mördare gör allt i sin makt för att själv komma undan.
__________________
Senast redigerad av Pudelfrillan 2025-01-28 kl. 00:33.
Citera
2025-01-28, 00:29
  #11986
Bannlyst
Jaha. Så nu är hela tramspacket här igen
Citera
2025-01-28, 14:37
  #11987
Medlem
Tack!

Svenska fall för FBI säsong 2 del 1.

echoesofglory

Pudelfrillan

kramiklon

Frågetecken?

* PM (2016)

Svar!
__________________
Senast redigerad av Tramsout 2025-01-28 kl. 15:21.
Citera
2025-01-28, 16:42
  #11988
Medlem
Pudelfrillans avatar
Citat:
Bo Åström: Kort tid före mordet var Eva ihop med en man, ”Mr M”.

Hon råkade av misstag berätta det för ”Mr P” som blev ursinnig. Pia sa att han fick något mörkt i blicken.

Vem är Mr M?

Stämmer det verkligen att Eva av misstag råkade berätta det för Mr P?
Eller, råkade Eva av misstag berätta det för Anneli?
Stämmer det som Pia sa att han (Mr P) blev ursinnig och fick något mörkt i blicken?
Eller, var det Anneli som blev ursinnig och fick något mörkt i blicken?

"M" bör vara första bokstaven i hans förnamn eftersom Mr "P" = Per-Arne.

Kan M:et i Mr "M" stå för Ma*s?
DET skulle förklara det mesta...
Bodde MF t.o.m. i Sundsvall vid tidpunkten för mordet?

Citat:
Mars Safarik:
Varför?
Vad är det som triggar gärningsmannen?

Vad har hänt som triggar
honom att begå ett mord?

Vad har hänt som triggar henne att begå ett mord?

Svartsjuka?

Var systrarna Anneli och Eva intresserade av samma kille?
Mr M?
__________________
Senast redigerad av Pudelfrillan 2025-01-28 kl. 17:19.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in