Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Bristande impulskontroll är väl snarare karakteriserande för någon med bokstavskombination såvitt det inte gäller någon som har markant bristande uppfostran.
Nej det är inte "snarare karakteriserande för någon med bokstavskombination", utan det är precis som jag skrev: Vanligt förekommande vid olika former av personlighetsstörningar och andra psykiska sjukdomar, dessutom är det ett av dom dominerande särdragen hos en psykopat.
Men visst, bristande impulskontroll är även vanligt förekommande hos personer med någon form av bokstavskombination, det har du rätt i.
Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Psykopat har inte med brist på impulskontroll att göra även om det också kan förekomma hos en psykopat.
Bristande impulskontroll är ett av dom
dominerande särdragen hos en
psykopat.
Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Och absolut vanligaste mördaren är väl en närstående, om inte BO är kriminell?
Ja givetvis, en närstående person med psykisk sjukdom (begreppet inkluderar även personlighetsstörning m.m.) är överrepresenterade bland dem som begår våldsbrott.
Lägg sedan till den här bristande impulskontrollen som är ett utmärkande drag hos Eva's mördare. Som jag tidigare skrev, statistiken talar emot P-A J och i det här fallet är han dessutom en närstående person i förhållande till Eva.