Citat:
Ursprungligen postat av
Joe Blow
Bara för att man inte skrålar med i kramforskören och tolkar allt på ett enda vis innebär det inte att man försvarar utredningen. Vad jag påmint om är att de som anlände till Kramfors på måndagen ansågs vara gräddan av Sveriges utredare av fall som detta. Dessa lät sig inte ledas vid näsan av några oerfarna jävla bondläppar. Att dom inte såg till att P kollades ordentligt håller jag för uteslutet. Det jag kritiserade igår var de lokala konstaplarna som anlände till brottsplatsen och inte tog befälet över situationen, spärrade av ett ett stort område och höll folk på avstånd.
Som jag skrev så ingick LGWP i utredningen. Han säger sig ha läst större delen av förundersökningen och hade då ingenting att klaga på vad gäller förhör med den han nu uttrycker vara 1A att kolla. Att den fettsäcken idag sitter och raljerar över utredningen är helt enligt hans billiga och enkla natur. En som med facit i hand säger vad dumskallarna vill höra. Att du håller med honom förvånar mig inte det minsta.
Vafan Joe?! Du brukar inte skriva såna här gemytliga och trevliga inlägg? Kul att julstämningen har nått även dig! Ätit pepparkakor?
Till sak: Jag håller inte med LGWP om utredningen - därtill har jag lite för lite information om den. Jag har, som jag skrivit tidigare, misstänkt att den inte är optimal. Leffe har däremot läst utredningen och jag litar tillsvidare på honom. Det är sant... som du skriver att han (och vi)
sitter med facit i hand och det är alltid lätt att vara efterklok.
Fråga: Var du på plats när polisen spärrade av brottsplatsen vid mordet på Eva Söderström? Om du var det, kan du beskriva - peka gärna ut på karta - omfattningen av den. Skulle vara till stor hjälp för mig.
Konstaterande: Det finns ingen "kramforskör" som du så nedsättande skriver. Folk i Kramfors bildar individuellt sin egen uppfattning, det är jag övertygad om.
En sista undran: Om du var på plats när detta hände (eller om du har kontakter), vet du
vilken polis det var som raggade på en kvinna som han förhörde? (Enligt uppgift i tråden).
God Jul på dig!