Citat:
Men läs dom och läs mellan raderna.
Ursprungligen postat av Kerub
Ingenstans klassificerar de människor som en del av en klyfta eller förnekar att klyftor är en splittring mellan företeelser.
http://www.youtube.com/watch?v=i6SJQGBJKJE se vid 3:30
Lars Ohlyckan menar att invandrare som har är utanförskap/klassklyftan är klassmässig.
Klassklyftorna växer - och det är meningen
Dessa kan du inte neka. Absolut inte!
Citat:
Men kapitalismen är inte ett problem om du tittar på vad som händer i världen. Är det verkligen Pelle Gönssons rättighet att äga aktier ett problem? Jag utgår från den slutsatsen. Problemet är korruption.
Du skrev väldigt tydligt att kapitalism och klasser inte leder till några problem. Jag pekade ut att du hade fel med ett antal exempel, och nu försöker du byta topic. Samma trolltaktik som du använt hela tiden.
Citat:
Men ni använder en metod som ingen annan använder. Inte ens Vänsterpartiet använder den.
Jo, marxismen är bokstavligen på papper. Det finns andra klassificeringar som överklass, underklass osv. Dessa klassificeringar kan användas när det passar. Huruvida du vill använda dig av den metoden för klassificering är inte speciellt relevant.
Citat:
Ni socialister verkar vara besatta av feodalismen. Kapitalismen har alltid existerat så länge äganderätten har existerat. Men svara istället. Varför används inte marxismen idag?
Knäpp fråga. Vart användes kapitalismen under feodalismen? En idé kan inte bedömas av vilken geografisk utbredning den har för tillfället. Hur ett samhälle styrs påverkas av nutida tendenser.
Citat:
Backa upp istället för att smita ifrån! Varför används inte marxismen idag?
Se ovan.
Citat:
Eller bli uthängd, mordhotad eller misshandlad....
Hur hindras någon att tycka vad man vill för att någon kallar dig rasist?
Fan vad vek man måste vara om man lägger ned sina åsikter för att någon kallar dig för ett skällsord.
Fan vad vek man måste vara om man lägger ned sina åsikter för att någon kallar dig för ett skällsord.
Du vet att det börjar alltid med ord...sen kommer nävarna. Jag tolkar ditt svar som hånade bara arbetarklassen igenom att kalla dem veka. Ja, arbetarklassen är vek när ni går flera mot en.
Citat:
Nej nej. Inte "se ovan". Du smiter ju bara från debatten din bov!
Se ovan.
Förklara nu istället
Citat:
Det är fascistiskt att inskränka yttrandefrihet och demokrati.
Detta är inte fascism. Utan att överdriva så har vi haft den här diskussionen vid minst 5 unika tillfällen men du förstår fortfarande inte. Fascism är inte samma sak som våld.
Men varför försvarar du inte att vänsterextremism är större än högerextremism? Fick jag rätt eller?