Citat:
Ursprungligen postat av JohanYeah
varagian
Men snälla nån, du måste ju läsa sammanhanget.
Hela sammanhanget handlar om att skilja sig och att om man inte kalrar av att leva sådär och att detta inte gäller alla utan enbart dem som typ är menade att leva i celibat.
typ 4-5 verser innanstår det:
Och han fortsatte: "Därför skall en man lämna sin far och sin mor för att leva med sin hustru, och de två skall bli ett. De är inte längre två utan ett.
Vad Gud har fogat samman får människan alltså inte skilja åt."
sen kommer lite om att skilja sig o sen om att en del kan göra sådär men inte alla. utan bara de som är valda att göra så, typ.
Eh, nej. Låt mig förtydliga ytterligare genom att presentera perikopen:
Matt 19:10
Lärjungarna sade: "Om mannens ställning till hustrun är sådan är det bäst att inte gifta sig."
Matt 19:11
Han svarade: "Alla kan inte tillägna sig detta, utan bara de som har fått den gåvan.
Matt 19:12
N
Det finns sådana som är utan kön från födseln och sådana som av människor har berövats sitt kön och sådana som själva har gjort sig könlösa för himmelrikets skull. Den som kan må tillägna sig detta."
Så för att sammafatta; gifta dig skall bara om du absolut måste. Annars skall du tillägna dig självkastering.