Angående
Running Man;
Running man är ett så kallat variety show. Programmet består av 7st medlemmar. Det är det populäraste programmet i Sydkorea men också enormt populärt i Taiwan, Singapore, Vietnam m.m. Det är för alla åldrar. Jätte populärt bland barn men även ungdomar och vuxna. Det tilltalar alla.
Running Man består av 7 medlemmer, de är som en familj.
Jae-Suk - Komiker, han är också MC av programmet, programledaren kan man väl kalla honom. Extramt populär i Sydkorea, otroligt ödmjuk och rolig man.
Song Ji-Hyo - Skådespelerska, var med senast i "
New World".
HaHa (ja han kallas så) - Artist och Komiker
Gary - Artist
Lee Kwang Soo - Skådespelare och Komiker
Jong Kook - Artist
Ji Suk Jin - Komiker
Oftast har de gäster i programmet; Skådespelare, artister eller komiker. De flesta av era favorit skådespelare har varit med i detta programmet, så här får ni också se hur dem är som person..
Den första reaktionen, bland svenskar iaf (även min) brukar vara: "Vafan e detta...?". Som någon nämnde, texter, pratbubblor, och skrattet man har satt in. Men jag fortsatte kolla och skrattade flera gånger, jag fastnade direkt. Men vänjer sig vid formatet, och tycker faktiskt det bara är roligt nu.
Här är en väldigt bra artikel om programmet;
http://www.allkpop.com/article/2013/...ch-running-man
En liten sidenote: Ni har väl alla set Psy - Gangnam style videon. Jae Suk är han med den gula kostymen