Citat:
Ursprungligen postat av SadEyes
Ytterliggare en 80-tals giallo att lägga till handlingarna då jag i helgen sett Michele Soavis
Stage Fright (1987). Klart sevärd film som är både snygg och välgjord. Historien är minst sagt banal och temat "instängda med en galen mördare" känns inte unikt på något sätt, men det hela är gjort med glimten i ögat och med en stor portion finess.
Stage Fright tillhör helt klart en av de bättre giallis från 80-talet som jag hittills sett. Jag tänkte ta mig an Soavis övriga filmer och se om det finns mer att hämta då jag inte sett något ifrån honom tidigare.
Betyget blir starka
7 kattuggle huvuden av 10 möjliga.
http://www.imdb.com/title/tt0092576/
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=hs7PHsWzvwE
Stage Fright tycker jag mycket om! Var ett bra tag sedan jag såg den senast, men "det enkla är ibland det svåra" eller något liknande passar bra in som du också säger.
Min favorit är helt klart
The Church, tempelriddarmassaker ligger till grund för en fördömd kyrka och gates to hell faderullan ligger till plan för handligen. Stämningen är helt klart oslagbar, något som Soavi fångar med finess i de mesta av sina verk.
Tycker faktiskt att
The Church är en fullpoängare, mycket för en fin scen som jag inte vill avslöja.
En ung Asia Argento, en fantastisk kyrka där domedagskänsla och historiska monument tillger stor tillfredsställelse.
Sedan vet jag dock att
Rakii var besviken på filmen efter att jag glorifierat den, men ge den en chans helt klart.
Dellamorte Dellamore har du såklart hört tillräckligt om, och
The Sect gillar jag fast jag anser den vara för upptalad. Blev faktiskt lite besviken då jag hade
The Church och de andra två nämna att luta mig tillbaka på inför titten.