Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Just den biten förstår jag inte var du adresserar det. Vilket dividerande? Och om hon bragts om livet så är det väl inte så troligt att (endast) brott mot griftefriden kommer komma på tal? Inte omöjligt, men kommer man fram till att X har grävt ned kroppen så ska det rätt mycket till för att X inte även döms för att ha tagit henne av daga. Och i så fall så lär inte domstolen väcka åtal även för brott mot griftefriden.
Jo då, jag kan, åtminstone i teorin, tänka mig sådana möjligheter, men det förefaller väldigt osannolikt. (Kommer att tänka på styckmordsrättegången, men inte heller i detta fall var det ju faktiskt så att de dömdes för brott mot griftefriden.)
Jag menade att mord
+ brott mot griftefriden är allvarligare än "bara" mord. Se t ex målet mot Tubays make nyligen. Man åtalar för
båda brotten, inte enbart det som ger längst straff. Kanske inte i Eklunds fall då han redan kommer upp i livstid med råge i och med flera mord, men korrekt vore att ställa till svars för våldtäkt + mord + brott mot griftefriden i t ex fallet Engla. I praktiken gör det egentligen ingen skillnad, men det påverkar brottsstatistik när man bara åtalar för de grövsta brotten. Övriga begångna brott
finns inte, antal dömda i olika brottskategorier blir missvisande. Viktigt att ha klart för sig när man läser och tolkar statistik.
OM PV ligger bakom och kroppen ännu saknas efter flera månader har han gömt den.
OM han inte samtidigt åtalas för andra lika grova brott bör han likt Tubays make åtalas även för griftefridsbrottet. OM han åtalas och döms någongång vill säga.