Citat:
Ursprungligen postat av
menapilo
Hur mycket varvtal är ok att man har vid nedväxling? vid acceleration är det ju 3000 och vanlig körning 2000.
Tycker personligen att 3000 låter väldigt mycket. Försök att växla upp så tidigt som det går, dvs utifrån trafiksituationen. Orkar bilen en högre växel nu? Om ja, växla upp.
Nu vet jag inte vad du har för bil med drivmedel, men jag tror nog att du kan växla upp redan vid 2500, säkerligen 2400 också, med största sannolikhet 2300 med.
Eco-driving, även kallad "sparsam körning" är ju inte bara att nödvändigtvis hoppa mellan växlarna, utan att hålla bilen rullande och motorbromsa i den mån det går, där har du mycket att vinna om du vill få ner förbrukningen.
Vilket innebär att köra växel 1-2-3-4-5
kan bli mer sparsamt än att hoppa mellan växlarna då hoppandet kräver att du använder ett högre varvtal för att anpassa farten till den nya växeln.
Om du har möjlighet att kunna se medelförbrukning och nuvarande förbrukning, "nolla" de mätarna och sen ut och kör.
Citat:
Ursprungligen postat av
menapilo
Hur är det vid nedväxling?
Du menar varvtalsmässigt? Lägg inte så stor vikt vid varvtalet.
Lyssna på motorn. När motorn börjar låta ansträngd/ brumma onormalt är det läge att gå ner i växlarna.