Citat:
Ursprungligen postat av maccan1234
Kuggades idag på bland annat att jag låg i mittenfilen på en trefilig motorväg en längre stund. Han frågade till och med varför jag gjorde det och jag sa att jag ju inte kunde ligga i omkörningsfilen (vänstra) och inte ville ligga i högra filen då det var många påfarter och att högerfilen ibland övergår i en avfart. När vi var tillbaka på trafikverket berättade han att man alltid ska ligga i högerfilen och mittenfilen och vänsterfilen endast är till för omkörning.
Stämmer detta? Jag har aldrig sett någon tillämpa detta och kan inte minnas att jag läst det när jag pluggat teori.
Låt oss se vad det står i trafikförordningen:
3 kap 7 §
Vid färd på väg skall fordon föras i det körfält som är längst till höger i färdriktningen och som är avsett för fordonet.
Om körbanan är indelad i körfält som anvisats för olika vägvisningsmål genom körfältsvägvisare, får fordon föras i det körfält som är lämpligast med hänsyn till den fortsatta färden.
Det står alltså att du ska ligga längst till höger och när det skyltas upp att det högra körfältet leder dit du inte ska så är det okej att byta.
Det är vad som gäller. Att alla andra inte följer det beror på att de bryter mot reglerna och inte skulle klara en uppkörning. Precis som du nu inte gjorde.
Du löser det nästa gång.