Citat:
Ursprungligen postat av rogga9
Nej, jag fattar inte logiken i det. Kan inte du upplysa mig? Det enda du gör är återigen säga att det är viktigt utan att ge någon förklaring. Men precis som de flesta feminister har du väl aldrig reflekterat över dina åsikter, du har bara fått förklarat för dig genom media att roten till allt ont är män och kapitalism, samt att det viktigaste man tänka sig kan är att tjejer får ha lika mycket sex som killar utan att kallas slampa. Jävla lyxproblem.
Om du behöver bli upplyst om varför jämställdhet är en viktig fråga, så rekommenderar jag att du tar dig ett besök ut i verkligheten eller väntar till du växer upp och får egna döttrar som riskerar att bli utsatta för övergrepp!
Anledningen till att jag har mina åsikter är
trots media inte tack vare...
Att jämställdhet är ett lyxproblem för dig betyder inte att det de facto är ett lyxproblem. Så länge kvinnan är underställd mannen och alla som kämpar för att ändra på det, kallas för "fula" så behövs alla som är villiga att ändra på maktpositionerna. Det är ett än större problem i många andra länder, men blir därför inte ett lyxproblem i Sverige.