Citat:
Ursprungligen postat av Celeron
En källa ?. Ryktet/spekulationerna var nog ganska spridda med tanke på att det var det första sign prudens fick höra när h*n som ny började sommarjobba på samma avd som BC.
Denna källa är en fd vaktmästare som jobbade där under den aktuella tiden.
(Har pratat med honom om detta för många år sedan, han mindes allt som om det var igår)
Mer vill jag inte säga pga respekt för anonymitet (Ni som känner till om morden och om Mös vet säkert vem jag menar..
Enligt uppgift är han på semester och skall vara tillbaka om nån vecka.
För er som verkligen vill veta exakt VAR dessa morden hände så, inträffade de flesta av dom i de då relativt nybyggda avdelningarna för långvård,(byggdes till på 60 talet) dvs dom grönblåa längorna som nu är studentbostäder. (till höger vid gamla vakten)
Edit: Tolkade ditt inlägg fel ang källan. Den källa
jag har vet nog inget om varför BC ev skulle dömts och rymt senare på 90 talet. Min källa vet namnen och vad som hände. (Fast är det inte lite skumt att BC använder sitt riktiga namn i kanada om han nu skulle vara internationellt efterlyst??)
Edit igen: Måste ha sovit dåligt, är helt förvirrad idag. Morden skedde INTE i de grönblåa längorna. Dessa är också orginalbyggnader. Morden skedde i den delen där b la Kirsebergs Vårdcentral idag ligger.(Mörka tegelbyggnader)