Citat:
Ursprungligen postat av Detandrakontot
Eftersom Betner är fullständigt slut i knoppen kan han inte förstå nyanser av ting och tolkar texten bildligt. Han förstår helt enkelt inte vad texten egentligen handlar om, utan tror helt enkelt att Birro är rasist.
Problemet kan möjligen vara att han tolkar en text
bokstavligt som innehåller bildspråk, liknelser och metaforer.
Birros problem är att även om han i och för sig kan ha haft goda intentioner och tänkt sig ett vällovligt budskap, så innefattar det han skrivit bl.a. följande:
Citat:
Ursprungligen postat av Birro
Lärdomar? Lita aldrig på små flickor i rullstolar som ber dig om något. Särskilt inte om det står utländska män i träningsbyxor strax intill. En rätt dyrköpt och ärligt talat ganska vidrig lärdom.
För mig är en lärdom ett konstaterande av att man förstått ett faktum. Det stycke jag citerat av Birro indikerar därmed rätt starkt att det är ett faktum att utlänningar, ffa om det är slaviska män i träningskläder, då ska man passa sig. Kriminalitet kan närmast presumeras under dessa förutsättningar.
Är ovanstående Birros syfte med texten? Förmodligen inte. Förmodligen ville han vi skulle fokusera på slutklämmen.
Citat:
Ursprungligen postat av Birro
Vilka sorts ryggradslösa jävlar tvingar ett barn till något sådant?
Hur ska vi lyckas behålla tron på våra medmänniskor?
Om Birros intentioner är goda, så är problemet att han med otillräcklig språklig förmåga har gett sig på ett stilistiskt grepp á la Jonathan Swifts berömda "Ett anspråkslöst förslag". Problemet är att Birros text inte är tillräckligt absurd för att man ska förstå att det är satir, och att han är alltför subtil då han ska väga upp det omruskande budskapet så att texten att förmedlar det han eventuellt har avsett. De avslutande retoriska frågorna kan nämligen lika gärna förstås enligt följande:
Citat:
Ursprungligen postat av Birro
Vilka sorts ryggradslösa jävlar tvingar ett barn till något sådant?
Jo, invandrarna. Särskilt de med träningsbyxor som röker och pratar ryska. Maffia hela bunten. Fyfan. De ryggar inte ens för att använda sig av barn för att blåsa oss naiva svenskar.
Hur ska vi lyckas behålla tron på våra medmänniskor?
Ja, det blir inte lätt. Det har ju konstaterats vara ett faktum att invandrarna är kriminella. Ett sätt kanske kan vara att inte ta in packet?