Citat:
Ursprungligen postat av -ELF-
Vi kommer få skicka något arbete till urkund i kursen småföretagande. Vet ej vad det är urkund ska kunna kolla.
Det urkund gör är att den viktar likheter i stycken mot förekomster i databasen. Om ett längre stycke förekommer i ett färre antal andra texter i databasen så viktas det med högt värde, men om stycket förekommer i många texter (dvs ett vanligt sätt att formulera sig på) så viktas det med lägre värde (mindre sannolikt att det är ett plagiat).
Att dölja citattecken funkar bara om läraren inte tittar på resultaten. Citerade texter markeras ut men ingår inte i värderingen. Bedömningen av värdet står alltid läraren för, och beroende på typ av uppsats så kan det variera väldigt mycket. T.ex. kan skönlitterära skildringar ge många träffar och höga värden utan att det för dens skull är några plagiat.
Vanliga problem är dock:
- ofta har man rätt att använda material från grupparbeten i de enskilda inlämningsuppgifter som skall in, men allt från grupparbeten ger höga träffvärderingar.
- Tentor i form där frågeställningen finns kvar i inlämningsdokumentet ger också höga träffar.
- Vissa studenter använder fel citeringstecken och alla citat blir därför plagiat..
- Grupper som skickar in flera exemplar av samma inlämningsuppgift från varje medlem i gruppen, när de bara skall skicka in ett enda exemplar.
- Användare som skickar in samma uppgift flera gånger i olika dokumentformat och därmed fastnar pga att använt olika dokumentnamn.