Citat:
Ursprungligen postat av ArneWise
Din definition av "dåliga betyg" är ganska bred.
Hur som helst, om man jämför
antalet provdeltagare som fått 1.85 eller högre (
i år) eller 1.9 eller högre (
tidigare år) så ser det helt klart ut som att det är betydligt färre som fått 1.85 eller högre nu. Vilket borde tyda på att HHS borde kunna ta in folk med 1.85 också, för att behålla en någorlunda liknande antagningskvot som tidigare år.
Självklart beror det ju på om de med 1.9, 1.95 och 2.0 sökt (och tackar ja) till utbildningen, men det borde ju inte skilja sig speciellt mycket från andra år. Själv sitter jag på 1.9 och borde vara "safe", men man får väl se om en månad.
Jag definierade inte dåliga betyg. Du har läst något ur texten som jag inte skrev. Inte heller skrev jag att alla antagna i hp-gruppen har dåliga betyg, om det är den tankevurpan du gjort. Bara att den del med bra hp och dåliga betyg av de som blir antagna ur hp-gruppen är slackers.
Jag tippar på att om efter första och andra urvalet alla med 1,95 har kommit in kommer de nog inte ta in fler bara för att. Eftersom kvoten förstorats först efter andra urvalet tyder ju det på att de vill ha en liten kvot och att det inte finns någon som helst ambition att hålla den såpass stor som den nödgats bli de senaste åren.
Enda chansen på 1,85 är således om antalet gått ner såpass att de med 1,85 tar in sig i ordinarie urval. Någon som är mer engagerad får väl jämföra. Har antalet med 1,85 eller högre, 1,9 eller högre och 1,95 eller högre i jämförelse med 1,9 eller högre innan det gjordes om minskats med samma andel som skillnaden mellan faktiskt antagna till skolstart och antal antagna efter andra urvalet?
För jag tror inte de kommer göra lika stort reservintag efter andra urvalet om inte alla med 1,95 kom med. Min tes. De vill hålla den kvoten så liten som den rimligt går för att se till att genomströmning och andelen som tar examen blir hög. Ambition trumfar intelligens när det gäller resultat på handels.
Edit; lycka till! Det är en pina, och jag kom som sagt in efter andra urvalet med 1,9 trots att jag precis som du var övertygad om att jag var "garanterad" en plats.