Citat:
Ursprungligen postat av Apologist
Du får starta en egen tråd om du vill diskutera Muslimernas eskatologi. Den här tråden handlar bara om Bibelns eskatologi. Ok, nej vi delar inte samma Gud.
DU har rätt. Vi delar verkligen inte samma gud. Ni tror ju att jesus är gud. Jag tror på Noas (as), Abrahams (as), Moses (as), Jesus (as), Muhammeds (saw) och de andra profetena (frid vare över dem) gud.
Bibeln berättas det om på flera ställen att människor och profeter har blivit kallade Guds söner. När man läser i evangelierna så hade människorna inget grepp, utan tvistade om vem Jesus var . Vissa trodde att han var Johannes döparen, vissa trodde att han var Elia andra att han var en profet. Människorna var oeniga om honom, om vem han var, men Jesus sa (enligt Bibeln) att han är son till människan.
"Men för att ni ska veta att Människosonen. os v" (Bibeln Markus 2:10)
"Son till Enosh, son till Set, son till Adam, son till Gud" (Bibeln Lukas 3:38)
"Under gråt skall de komma, men jag skall leda dem, där de går bedjande fram. Jag ska föra dem till vattenbäckar, på en jämn väg, där de ej skall stappla. Ty jag har blivit en fader för Israel, och Efraim är min förstfödde son" (Bibeln Jeremia 31:9)
"Medan morgonstjärnorna tillsammans jublade och alla Guds söner höjde glädjerop?" (Bibeln Job 38:7)
"Saliga de som håller fred, de skall kallas Guds söner" (Bibeln Matteus 5:9)
Enligt Bibeln betraktas Gud som en far till hela mänskligheten, inte bara speciellt till Jesus. Det kan man förstå av följande verser.
"Men åt dem som tog emot honom gav han rätten att bli Guds barn, åt allihopa som tror på hans namn, som har blivit födda inte av blod, inte av kroppens vilja, inte av någon mans vilja, utan av Gud. (Bibeln Johannes 1:12-13)
"Om ni vet att han är rättfärdig, inser ni också att var och en som lever rättfärdigt är född av honom: Vilken kärlek har inte Fadern skänkt oss när vi får heta Guds barn. Det är vi." (Bibeln Första Johannesbrevet 2:29, 3:1)
"Då blir ni er himmelske faders söner" (Bibeln Matteus 5:45)
"Var fullkomliga, såsom er fader i himlen är fullkomlig" (Bibeln Matteus 5:48)
"Var noga med att inte utföra era fromma gärningar i människornas åsyn, för att de skall lägga märke till er. Annars har ni ingen lön att vänta hos er fader i himlen." (Bibeln Matteus 6:1)
"Min Fader och eder Fader,min Gud och eder Gud" (Bibeln Johannes 20:17)
I sin (enligt Bibeln) dödskamp på korset skrek Jesus: "Min Gud min Gud, varför har Du övergivit mig?" (Bibeln Markus 15:34)
Bibeln vittnar om Jesus profetskap. Jesus dyrkade Gud och underkastade sig Hans vilja. Han var en profet och en tjänare. Han bad till Gud, vilket är ett bevis på underkastelse till en högre makt. Vi hittar många verser i Bibeln där det står att han var en profet. Jesus säger om sig själv:
"Så blev han en stötesten för dem. Men Jesus sade till dem: " En profet blir ringaktad bara i sin hemstad och i sitt hem" (Bibeln Matteus 13:57)
Dessa verser vittnar också om Jesus profetskap:
"Han hade själv vittnat om att en profet inte har något anseende i sin hemtrakt" (Bibeln Johannes 4:44)
"Och några började spotta på honom, de band för ögonen på honom och slog honom och sade: " Visa att du är en profet! Och vakterna gav honom örfilar." (Bibeln Markus 14:65)
"När överprästerna och fariseerna hörde hans liknelser, förstod de att det var dem han talade om. De hade velat gripa honom men var rädda för folket, som ansåg honom vara en profet." (Bibeln Matteus 21:45-46)
"När han drog in i Jerusalem, blev det stor uppståndelse i hela staden, och man frågade: "Vem är han?" Och folket svarade: " Det är Profeten Jesus från Nasaret i Galileen." (Bibeln Matteus 21:10-11)
"Filippos träffade Natanael och sade till honom: "Vi har funnit honom som det står om i Mose lag och hos profeterna, Jesus; Josefs son, från Nasaret". (Bibeln Johannes 1:45)
Följande vers är ett bevis på (enligt Bibeln) att människorna försökte upphöja Jesus till något han själv inte ville vara.
"Då människorna såg vilket tecken han hade gjort, sade de: "Detta måste vara profeten som skall komma hit till världen". Men Jesus, som förstod att de tänkte TVINGA honom med sig för att göra honom till kung, drog sig undan till berget igen, i ensamhet" (Bibeln Johannes 6:14-15).
Följande verser vittnar om att Jesus bad till en högre makt. Om Jesus är Gud, (enligt vissa kristna) varför bad han? Och till vem?
"Så snart han hade gjort det, gick han upp på berget för att vara för sig själv och be." (Bibeln Matteus 14:23)
"Sedan gick Jesus med dem till ett ställe som heter Getsemane, och han sade till dem: Sitt kvar här, medan jag går dit bort och ber." (Bibeln Matteus 24:36)
"Han gick lite längre bort, kastade sig till marken och bad: Fader låt denna bägare gå förbi mig, om det är möjligt. Men inte som jag vill utan som du vill." (Bibeln Matteus 26:39)
Denna vers (enligt Bibeln) vittnar om att Jesus var en människa och ett sändebud som förmedlade Guds budskap. Budskapet i denna vers kan feltolkas, så att man tror att det finns någon förmedlare typ profet, präst eller någon "helig" människa mellan människan och Gud, någon som kan förmedla och vara ett mellanting mellan människan och Gud, d vs att be eller att få förlåtelse igenom. Genom denna upphöjning av någon har man gjort avgudadyrkan vilket strider mot Guds lag.
"Gud är en, och en är förmedlaren mellan Gud och människor, människan Kristus Jesus"(Bibeln 1 Timotheosbrevet:2:5)
Alla profeter är jämlika inom islam. Profeten Muhammed (saw) är inte bättre än profeten Josef (as). Jesus (as) är inte heller bättre än profeten Enok (as).
[4:152] Men de som tror på Gud och på Hans sändebud och inte gör åtskillnad mellan dem skall få sin [fulla] lön. Gud är ständigt förlåtande, barmhärtig.
[2:136] Säg: "Vi tror på Gud och på det som har uppenbarats för oss och det som uppenbarades för Abraham och Ismael och Isak och Jakob och deras efterkommande och det som uppenbarades för Moses och Jesus och för [de andra] profeterna av deras Herre; vi gör ingen åtskillnad mellan dem. Och vi har underkastat oss Hans vilja."
Till skillnad från kristendomen som lär ut att Jesus (as) har högre rank än de andra profeterna.