Citat:
Ursprungligen postat av
Favoritgame
Fast Det Okända har ju hållit på i så många år nu och hjälpt så många människor som bevisligen märkt av en stor skillnad före och efter ett medium varit där. Sedan är ju tillvägagångssättet rätt så snarlikt även om medierna är rätt så olika i sin detaljnivå.
Är det inte lite foliehatt varning på er skeptiker som efter alla dessa program fortfarande bara avfärdar allt som bluff??
Det räcker med att ett enda medium under kontrollerade former påvisar att h*n kan tala med andar och jag kommer omedelbart tro att personer med dessa förmågor existerar.
Är det inte oerhört märkligt att inte ett en medium, någonstans på Jorden, har kunnat bevisa att de besitter en övernaturlig förmåga?
För det första existerar det (av förklarliga skäl) en enorm ovilja att ens försöka demonstrera sina förmågor under kontrollerade former och för det andra så har samtliga, 100% av alla "medium" som gått med på att bevisa att de är på riktigt, visat sig vara fejk.
Tycker du inte att det är konstigt att inte ett enda medium är intresserad av att bevisa en gång för alla att det de gör är på riktigt?
Tycker du inte att det är konstigt att ingen av dem verkar vara intresserade av att kamma hem de enorma beloppen som folk erbjuder till den som kan bevisa någon paranormal förmåga?
Det är ett under att du och resten av alla troende inte kan se igenom detta. Varenda teknik som dessa bluffmakare använder sig av, finns förklarat i detalj på tusentals olika hemsidor och i tusentals olika böcker. Ändå väljer folk att leva i en fantasivärld.