Citat:
Ursprungligen postat av
Muertosan
Ytterligare ett intressant experiment men Det Okända, ett program specifikt om sånt här är helt ointresserade av att göra nåt annat än filma ett medium lalla runt i bostaden dagtid. Finns alltså ingen inom produktionen som har nåt genuint intresse överhuvudtaget? Ingen nyfikenhet? Ingen som vill veta MER? Bara samma saga om och om igen.
Finns ju enklare förklaringar men om det är nåt jag lärt mig här så är det att den enklaste förklaringen är fel.
Känns mer som om man hittat ett programformat som funkar för alla som är inblandade i programmet. Folk med problem vill ju ha det åtgärdat, inte ett filmteam som springer runt och letar efter paranormala fenomen. Sedan har väl något medium som är med i tvserien försökt sig på något liknande program som inte blev så lyckat.
Ett riktigt intressant program med reinkarnation var ju med Pontus Gårdinger som programledare. Där genomgick olika personer en regression och fick berätta om tidigare liv och senare så besökte man den platsen utomlands som man talat om under hypnos och kände igen sig i. Så lite annat har ju gjorts.