Citat:
Ursprungligen postat av najas
Efter att ha läst en del i denna tråden tänkte jag komma med ett par kommentarer. Det blir alltid mycket rablande av myter i sådana här diskussioner.
Det är mycket prat om att DNA-molekylen är så komplex. Det är den inte. Snarare är det så att det knappast finns någon annan molekyl av den storleksordningen som är mindre komplex.
För de flesta Gudstroende är komplexiteten främst knuten till den organiska kemin och den mångfacetterade funktionen. Om man t.ex. för en kreationist talar i om DNA-molekylens "enkelhet" blir reaktionen likartad den som kommer om man poängterade dess komplexitet, eftersom "genialiteten" bakom molekylen då uppfattas vara ännu större.
Citat:
Sen verkar det som om det är en debatt här om vi någonsin kommer att kunna tillverka DNA. Det har redan gjorts kan jag meddela. Syntetiskt DNA är alltså inte något framtidsscenario. DNA-bitar på upp till 20 000 baspar kan rutinmässigt beställas från genföretag.
Skillnaden mellan den tänkta spontana och den artificiella (medvetna) produktionen är stor. Dock kan man naturligtvis hävda att manuell produktion av DNA (hur svår den än är att genomföra) tyder på att en spontan uppkomst, under vissa omständigheter, varit möjlig i "ursoppan".