Citat:
Ursprungligen postat av
vitorio
60 hp på Asienkunskap motsvarar definitivt mer än 60 hp fristående kurser på t.ex. SU. Att det skulle vara uppemot dubbla är dock inte helt rimligt.
För 52,5 hp på SU(japanska I & II):
425 kanjitecken
Kunna grundläggande grammatik.
(?) - antal glosor(vet inte hur många).
Enkel konversation inom vissa utvalda områden.
Lite generell kunskap om Japans kultur, historia osv.
För 60hp på asienkunskap(japanska):
1000 kanjitecken
80-90% av Japansk grammatik
Lite över 2000 ord.
Enkel konversation inom vissa utvalda områden(här är de nog på samma nivå, på asienkunskap övar man tyvärr inte så mycket muntligt).
Förstå enklare fackspråkliga(främst naturvetenskap och matte) föreläsningar på japanska samt kunna läsa fackspråkliga texter mha lexikon.
Ha en förståelse för det moderna samhällssystemet, kulturen, ekonomin och historian för Kina, Syd/Nord-Korea, Japan samt resten av Nordostasien.
Skriva ett 20 sidors projektarbete om något som har med ovanstående att göra, där man minst ska ha två böcker(facklitteratur) och minst 4 vetenskapliga rapporter som underlag. Arbetet ska motsvara en c-uppsats(dock är rättningen lite schysstare).
Det är typ dubbelt så mycket för i stort sett samma antal hp.
källor:
http://sisu.it.su.se/pdf_creator/cached/20948/31974
http://sisu.it.su.se/pdf_creator/cached/21065/26858
http://kdb-5.liu.se/liu/lith/studieh...mprofil=ASIENJ
Jag har pluggat asienkunskap.
Kompis flickvän pluggade japanska på SU.