Citat:
Ursprungligen postat av
panipani
Kan det vara någon skillnad mellan Svenska Xanor Pfizer och utländska Xanax Pfizer? Eller bör de vara exakt likadana iom att det är samma tillverkare?
Men för höge djävulen, ska det vara så svårt att fatta?
1 mg Xanor/Xanax, eller vad tillverkaren väljer att kalla sin produkt, innehåller 1 mg alprazolam. Oavsett tillverkare. (jag reserverar mig för hemkok i något serbiskt labb, jag pratar om det som säljs på svenska apotek)
Anledningen till att mediciner tillverkas av olika läkemedelsföretag är att när patentet har gått ut, (t ex Roche och Valium) så är fältet fritt för andra tillverkare att framställa medicinen i fråga.
Kravet är att medicinen innehåller det förpackningen anger, allt annat vore fullständigt tokigt.
Sen finna det naturligtvis finsmakare och gourmeter här på Flashback som påstår sig “känna skillnad” på olika tillverkare. Dock tvivlar jag på att dom skulle klara ett blindtest.
Om Pfizer tillverkar och säljer alprazolam, och väljer att kalla det Xanax i USA och Xanor i Sverige, har ingen betydelse. Det är samma ämne, samma styrka. 1 mg i USA är ett 1 mg i Sverige.