2008-02-04, 02:52
  #85
Medlem
Jag förutsätter att du känner till att människor har olika intressen och smak.

Att du ställer dig så frågande till dessa fenomen tycker jag säger oerhört mer om dig än om dom som faktiskt nyttjar runkbås.

Att du inte kan lista ut eller föreställa dig eller förstå varför människor gillar exempelvis runkbås får mig att tro att du är på det hela sammantaget är hyfsat korkad.

Jag ser så ofta att folk ställer sig frågande till olika fenomen som om det blotta faktum att de inte förstår det gör att det är så otroligt konstigt och vridet. Att du gång på gång ställer dig så frågande till saker som inte är så svåra att förstå, får mig att spekulera kring din förmåga till empati, logik inlevelseförmåga och fantasi. Listan kan göras lång.

Det är inte andras konstiga vanor du beskriver, du bara förklarar att du inte begriper relativt vanliga fenomen.

Smart post.
Citera
2008-02-04, 03:32
  #86
Medlem
Elevator Nobodys avatar
Jag skall inte generalisera särskilt grovt,men jag kan utan tvekan svära på att den flitigaste runkbås kunden är en man i 50 års åldern och uppåt ifrån en storstad.Oftast har han ett utseende som inte är vidare attraktivt hos kvinnfolk och är då heller ej vidare bevandrad i relationer.

Runkbås som byggnader är för mig en mycket desperat åtgärd.
Kan förstå det ur en komersiell synvinkel men ej ifrån en betraktare.

Men det är ju en smaksak.
Citera
2008-02-04, 23:41
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elevator Nobody
Jag skall inte generalisera särskilt grovt,men jag kan utan tvekan svära på att den flitigaste runkbås kunden är en man i 50 års åldern och uppåt ifrån en storstad.Oftast har han ett utseende som inte är vidare attraktivt hos kvinnfolk och är då heller ej vidare bevandrad i relationer.

Runkbås som byggnader är för mig en mycket desperat åtgärd.
Kan förstå det ur en komersiell synvinkel men ej ifrån en betraktare.

Men det är ju en smaksak.

OMFG! Din första mening är fantastisk.

Du skall inte generalisera särskilt grovt, sedan gör du just det. Dessutom kan du utan tvekan svära på att din enormt grova generalisering stämmer?

Låt mig då, för att ta reda på om detta är slumpmässiga fördomar, fråga dig följande.

Varför skulle det vara en majoritet av storstadsmän som gör detta? Mer än att man kan anta att runkbås finns i större utsträckning i större städer.

Varför över 50?

Värför ful och som konsekvens av det haft få relationer?

Jag är mycket intresserad av hur du kom fram till dessa åsikter.
Citera
2008-02-05, 00:11
  #88
Medlem
ViceSquads avatar
Fyfan vad dålig människa man är om man nyttjar runkbås.
Citera
2008-02-15, 05:28
  #89
Medlem
Gammal Hårdrockares avatar
Törs man dra slutsatsen att medlemmen Aloha är en av dessa som gillar att sitta i ett runkbås dagarna i ända och hissa skinn till ett sletet öststatsluder?
Träffade min text möjligtvis en öm punkt?
Kan du släppa kuken för en stund tror du och svara på mitt inlägg?
Citera
2008-02-15, 05:32
  #90
Medlem
Ja där står ni med riksdalerna i ena näven, och kuken i den andra!

Sist jag skulle gå på klubb så kostade det 200 spänn i entré, jag frågade om det ingår en lapdance. Men det var inte så kul tyckte han
Citera
2008-02-26, 18:58
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gnåmbord
Ja där står ni med riksdalerna i ena näven, och kuken i den andra!

Sist jag skulle gå på klubb så kostade det 200 spänn i entré, jag frågade om det ingår en lapdance. Men det var inte så kul tyckte han


200 är väl inte så farligt, det kostar ifrån 100 kronor och uppåt att komma in på en vanlig klubb och där är merparterna av damerna som dansar fulla kossor utan någon form av rytm och taktkänsla
Citera
2008-02-29, 20:23
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kurt_Mockne
200 är väl inte så farligt, det kostar ifrån 100 kronor och uppåt att komma in på en vanlig klubb och där är merparterna av damerna som dansar fulla kossor utan någon form av rytm och taktkänsla

Nä det är inte så farligt men väl där inne fanns det inte mer än att köpa lapdances att göra, jag är inte typen som står o halsar folköl i baren iaf
Citera
2008-02-29, 20:42
  #93
Medlem
Gammal Hårdrockares avatar
Gnåmord:

Citat:
jag är inte typen som står o halsar folköl i baren

Så du släppte inte kuken en enda gång under ditt besök?
Citera
2008-06-11, 01:08
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gammal Hårdrockare
Det finns vissa företeelser som jag ställer mig helt frågande inför, vad är det helt enkelt för vits? Hur kommer det sig att folk finner nöje i detta?
Det första jag tänker på är striptease. Ett gäng karlar betalar dyrt för att se en vacker kvinna klä av sig, orma sig på scen osv och sedan blir det inget mer. Karlarna får gå hem med ett sprängande stånd i byxorna.
Varför utsätta sig för detta?
En helt okänd och vacker kvinna klär av sig för pengar och så blir det inget mer. Tala om antiklimax!
Liveshow är ju om möjligt ännu mer idiotiskt! Här är det en vilt främmande karl som knullar en vacker kvinna på scen så det skvätter om det. Vad rör sig i huvudet på karlarna som betalar för att glo på detta?
Fantiserar dom om att det är de som knullar kvinnan?
Varför skaffar de sig inte en egen kvinna att ha sex med eller är de helt oförmögna till att ta kontakt med människor av det motsatta könet?
Personligen skulle jag tycka att det skulle vara obehagligt och ytterst pinsamt att stå tillsammans med en massa andra karlar med stånd i brallorna som bara har knulla i huvudet och glo på andra människor som knullar.
Vad talar de om efteråt? Står de sedan tillsammans med sina otillfredsställda ståkukar och ett glas i näven och diskuterar showen?
-"Såg du när han rammade henne bakifrån? Det är mina tag det!"
Det sista jag vill när jag umgås med mina vänner av manligt kön är att de ska ha ståkuk när de pratar med mig.
Det skulle så att säga kännas lite pressat.

I min nuvarande hemstad finns det två porrklubbar och en sexvideoaffär. Vad som händer på dessa porrklubbar är väl det gamla vanliga - man blåser desperata och lättlurade karlar på allehanda sätt. De får betala femdubbla priser på drinkar samtidigt som de får se när något sletet gammalt öststatsluder klär av sig på scen. Kanske får de knulla henne efteråt för ytterligare några tusenlappar.
Hur någon kan finna detta värt pengarna, besväret och risken för att bli sjuk begriper faan inte jag?
Men så finns det något som jag finner ännu märkligare och det är en sexvideoaffär med runkbås - runkbås år 2007 när alla har DVD och dator hemma!
Eftersom detta etablissemang har funnits i flera år så bär det sig tydligen fortfarande. På andra sidan gatan finns det ett fik och där brukar jag sitta ibland under sommaren och kolla vad det är för folk som besöker detta ställe. Rätt så kul faktiskt. De flesta smyger snabbt in, livrädda för att någon ska se dem.
De skäms och det ska de naturligtvis göra.

De flesta verkar vara i femtioårsåldern men några är faktiskt riktigt unga, kanske i tjugofemårsåldern och borde vara väl förtrogna med den nya tekniken. Ändå besöker de nämnda ställe och riskerar att utsätta sig för skam och begabbelse, från både förbipasserande ute på gatan och de anställda inne i affären.
VARFÖR?
Är det något i själva handlingen de finner upphetsande? Gillar de kombinationen av förnedring, självbefläckelse och risken att kanske bli ertappade?
Ja, jag vet inte men detta öppnar ju möjligheter till att tjäna lite extra. Härmed upplåter jag mitt källarförråd till alla som vill ta sig en runk i avspänd miljö för endast femhundra spänn. Jag kommer att ställa dit en gammal 28-tums TV, några runkfilmer och måla taklampan röd. Sedan är det bara att ni tar saken i egna händer och kör på för allt vad tygen håller.

Folk är idioter...

underbar post!
skulle kunna vara skrivet av mig själv.

Men du, jag blir lite nyfiken på vilken stad du bor i! Här i Stockholm finns ju US Video på en väl dold bakgata nära Östermalm, men där har dom inte striptease vad jag vet.

Citat:
Men så finns det något som jag finner ännu märkligare och det är en sexvideoaffär med runkbås - runkbås år 2007 när alla har DVD och dator hemma!

ja verkligen. Är absolut inget fel eller skamligt att runka av sig framför en nedladdad eller köpt (jaja, men det kostar inte 500) film, eller en samling bilder - hemma. Utan att nån sitter på ett fik mitt emot och iakktar mig och stämplar mig som snuskig.

Förresten, har det blitt nåt av din affärsidé? Jag kanske skulle börja med det också, för att dryga ut lönen lite.

Jag hittade en massa fejkbilder på kändisar här på forumet. Om jag sparar dom, och ni sen tar bort dom så att bara jag har dom kvar, då kanske halva min förort vill komma till min dator? Jag kommer ta tvåhundra kronor per halvtimme.
Citera
2008-06-13, 23:39
  #95
Medlem
Men alltså.

Runkbås?

Vad hände med romantiken?
Citera
2008-06-14, 21:14
  #96
Medlem
Gammal Hårdrockares avatar
Gutegirl:

Det är därför jag gillar dig, det är därför jag gillar ditt sätt att skriva. Med några få ord så kan du utrycka känslor som jag skulle behöva femhundra ord för att beskriva.
Du har helt rätt. Vad hände egentligen?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in