Citat:
Ursprungligen postat av kinesen.
Eh? Jag menar att när man köpt sjögräset, special-riset och fan och hans moster så kommer man upp i samma summor som det kostar att köpa färdigt. På sushiställe.
(Skulle aldrig köpa köpa sushi på Ica eller liknande, har provat, så jäkla äckliga.)
Okey, var lite oklart tyckte jag.
Köp större förpackningar, det är det som kommer dra ner priset.
Dom mini förpackningarna som finns är ju extremt dyra, dessa bör undvikas.
Bra liknese, att köpa tex pekannötter i 50g påsar då kilo priset närmar sig 5-600:-/kg.
Men köper man ½kg så hamnar det på 130-180:-/kg.
Samma med sushi grejerna, småförpackningar blir skit dyra.
Och använder man så lite att man inte gör åt mer, då spelar inte priset någon större roll heller.
Fisk och sånt är ju samma för alla i princip, visserligen får ju restaurangen rabatter.