Citat:
Ursprungligen postat av Rolf-Peter
WTF? eller följa recept och smaka dig fram och se om de blir bra bättre bäst?..... vem fan går en sushi kurs för att göra ris o rå fisk. /facepalm

Sushi är nu lite mer än bara den skit du köper vid närmaste industriområde. TS frågade klart och tydligt att han ville mer än bara basics. Om du tog ut ditt mongoloida face från röven och tittade runt i omvärlden en stund så kanske du inser att världen är lite vidare än du tror.
Men för att hålla mig till ämnet och visa dig bredden av sushi, så finns det en uppsjö av olika sushi"stiler".
Så som Nigirizushi, Makizushi, Oshizushi, Inarizushi, Sukeroku, Chirashizushi och Narezushi. Och eftersom det är rå fisk så kräver det mycket kunskap inom "köttet" för att kunna avgöra om köttet är färskt nog, om den innehåller parasiter vilket mycket fisk gör och huruvida parasiten är farlig för människan. Men visst, vill du bara slänga ihop någon skit hemma med kallrökt lax och ris, rulla ihop och äta så visst. Men det är nu inte det som jag uppfattade TS fråga som.