Citat:
Ursprungligen postat av
Jegoooooo
Det har du rätt i.. som vanligt
En sidnotering till fotbollspelarnas filmande.. just det vet jag inte om det har med dramatisk martyrhet ursprungligen att göra för att de måste göra sig till ibland för att kort ska delas ut senare.
Jag har tittat en hel del på fotboll(speciellt italiens Serie A) och kan förstå att de måste clowna sig annars kanske domaren inte förstår/ser att den andre spelarens tackling var riktigt ful.. det är ju knappast en sport där pokerface gynnas... sedan måste domarna oftast ta sekundsnabbt beslut.
Sedan några år tillbaka har de blivit hårdare med korten i just Serie A så kanske det går ibland att övertyga gammalt religiöst ihängande patetiskt bs och få det att bend over för det bättre..
Edit: jag mena att de blivit hårdare med korten mot just filmning..
Om du frågar mig, så har killarna det ovillkorligen, med modersmjölken.
Man har ocks madonnakomplexet där, som elegant flödar in i en massa olika aktiviteter, både yrkesmässigt liksom inom de religiösa områdena, som är massivt etablerat där.
Och det betyder att för en martyrkultur, finns inte den själreflektion som icke-martyrer kan skåda, det är m.a.o legio och en enligt dem naturlig livshållning.. de förstår det inte ens.
Så det kan vara lönlöst att resonera med en martyr, då personligheten är genomsyrad av den gudsillusionen som är roten til martyrskapandet. Skapandet, du här det på termen/ordet.
Sceneriet.
Säger inte att jag har rätt här, det finns självklart olika schatteringar, men generellt är det otroligt påtagligt, det är på sitt sätt faktiskt fascinerande.. det bygger också på dels exhibitionism til viss grad, att uttrycka sin tro dramatiskt och definitivt inte förneka, därför kan man alltid "förlåta" en martyr, hur falsk denne än är, den hämtar sin artisnerv direkt ur den gudsstat som ligger till grund och som ju självklart präglat många generationer. Jag har släkt där och har fått känna på martyreriet riktigt ordentligt.
Å andra sidan, är inte all martyrskap patologisk, inte så jag menade... men man kan inte komma ifrån att illusioner absolut har behov av mycket psykologiskt intrikata förvecklingar som går helt emotionellt och kopplar ur intellektets betydelse.
Inte minst är den historia i skapandet av arkitektur till grund för dels den fantatiska arkitektur som blomstrade och troligtvis färgade av sig i mycket annat, att helt enkelt frammana bilder.. och glorifiera dessa, att glorifiera skickliga martyrer på gott och ont.
Men i tråden är det sinnessjukdomen som TS råkade nämna, som blev Gorans stöttesten, då denne käre Goran gic och identifierade sig med orden som förekommer, sedan skyller på andra. Det är för dåligt!
Ursäkta att jag skenade iväg, men den massiva tendensen att upphöja lirare... har sin speciella historik, i macho-kultur. Religon har iofs alltid, i sin tur.. handlat om männens angelägenhet, av män skriven litteratur (bibeln) för män. Så när de får lite ont, gör det inte så mycket att man ojar sig som stuckna grisar, matronorna kommer springande med salvia varm mjölk druvor vin och ska blåsa och lindra... de är vana....
Så är teologer vana vid att deras myter, ska! ses som mycket, mycket .. seriösa... och stubinen kan bli kort.
Det är liksom t.o.m fräckt, att upphöja en illusion, intill stupiditet - dock, gillar du fotbol väldigt mycket, så ser du kanske förbi det litegrand? ... så som man aldrig bryr sig huruvida gudsillusionen är sann eller inte, man ska bara agera som om den är sann, det i sig bygger religionen.
Det jag menade, att de är vana vid att itne bli emotsatta, gruppdynamiken är enorm.
Mycket sidospår ja, får ursäkta för det, men det är inflätat i
gudshysterin. Som sättter sig i mentaliteten, mer eller mindre.