Citat:
Ursprungligen postat av MaeWest
Nu undrar jag om Annika verkligen tänkte innan hon började skriva krönikan.
Hon är enligt egen utsago en tyckare, betald sådan. Innebär det att hon då tillhör en exklusiv skara som FÅR tycka och vi andra som inte får betalt ska hålla tyst?
Det jag läser i krönikan är att hon egentligen i stort har samma åsikter om Rosing som vi andra har. Hon säger B-herrtidningar vilket indikerar att hon inte anser att Rosings modellkarriär varit så framgångsrik. Hon ifrågasätter Rosings sätt att uppfostra barnen genom att säga: "Rosing kanske inte är en bra förebild, men vem är det egentligen? Och vad vet vi om hur hon uppfostrar sina barn (det får hon massor av kritik för)?"
Hon har någon åsikt om att vara bra förebild eftersom hon skriver att Rosing KANSKE INTE är det. Vad gäller uppfostran så räcker det med att ha lite erfarenhet av Rosing och ha läst några hennes blogginlägg så inser man hur det ligger till. Leone kanske är för ung och obstinat än så hon inte förstår bättre (stycket om Melissas försvarsinlägg tyder på det) eller så tycker hon till utan att ha så mkt fakta som hon faktiskt skulle kunna få ang detta. Research kallas det visst för.
Skickligt nog får Leone med ett av Rosings favorituttryck - revansch. Leone anser att Rosing fått sin revansch. Får man verkligen revansch med att uppträda som vanligt, ha lika lite självinsikt som vanligt, vara lika egotrippad som vanligt och på det ha en lön på 90.000? I MIN värld så hänger inte allt på pengar och en hög lön ihop med att fortfarande anses vara det största rikspucko som någonsin skådats är ingen revansch, det är hög ersättning för att vara rikspucko!
.