2019-03-20, 11:16
  #48493
Medlem
zxcvb45s avatar
The Mule

https://www.imdb.com/title/tt7959026/?ref_=nv_sr_1

Regi av Clint Eastwood och han spelar dessutom huvudrollen, att han som 90 år, i livets slutskede lyckas göra detta så bra är imponerande, filmens låga tempo störde mig inte alls, mycket skön att kolla på. Detta lär med stor säkerhet bli hans sista film, riktigt bra jävla jobbat!


7/10
Citera
2019-03-20, 12:00
  #48494
Medlem
Downsizing (2017)

Läste om den någonstans och tyckte konceptet lät mycket intressant. Såg sen att regissören från Sideways hade regisserat denna och fick höga förhoppningar. Men efter att ha kollat IMDB och läst ett par recensioner så sjönk förhoppningar som en sten, på gott och ont.

Efter att ha sett filmen så förstår jag inte alls vad folk gnäller på, i min mening är det ett mycket intressant och aktuellt tankeexperiment.

7/10

https://www.imdb.com/title/tt1389072/
Citera
2019-03-20, 13:01
  #48495
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av zxcvb45
The Mule

https://www.imdb.com/title/tt7959026/?ref_=nv_sr_1

Regi av Clint Eastwood och han spelar dessutom huvudrollen, att han som 90 år, i livets slutskede lyckas göra detta så bra är imponerande, filmens låga tempo störde mig inte alls, mycket skön att kolla på. Detta lär med stor säkerhet bli hans sista film, riktigt bra jävla jobbat!


7/10
Den har man väntat på! Skall se den senare, recension kommer.
Citera
2019-03-20, 15:25
  #48496
Medlem
Geomeisters avatar
Captain Fantastic och året var 2016
https://www.imdb.com/title/tt3553976...=nm_flmg_act_4

Ett drama med lite udda vinkling. Bra skådespel av barnen och ungdomarna.

Betyget på IMDB är högt. 7,9 / 10. Det tycker jag är att ta i, men vill inte förringa filmen för den är rätt unik, välspelad, bra balanserad samt skippar det oändliga "får inte låta någon blir uttråkad"-kameraarbetet. Det här var en film jag likt The Danish Girl eller Being John Malkovich (filmer jag sett nyligen) varit osäker på. Ska man verkligen lita på hypen eller det är bara någon film som PK-maffian vill hylla för att den står tydligt med deras världsbild? Svårt att veta dom senaste cirka tio åren tycker jag.

Bra familjefilm. Kanske inte för dom allra yngsta dock.

Betyg?
Citera
2019-03-20, 23:11
  #48497
Medlem
Geomeisters avatar
Bad Asses on the Bayou och året var 2015
https://www.imdb.com/title/tt3525346...nm_flmg_act_48

Oseriös komedi/action med Danny Glover och Danny Trejo.

Lättsam film som fungerar bra när man bara vill slötitta på något. Ständigt med glimten i ögat och har en del kul scener. Handlingen är ungefär vad man kan vänta, men actionscenerna är ganska bra för sin genre. Filmen tar även några udda vägar så den inte känns helt förutsägbar.

Tydligen ska denna film vara nummer 3 i en serie. Jag kommer inte leta land och rike för övriga filmer, men ibland kan det vara skönt att bara slötitta på något. Så kanske ser dessa i framtiden. Är inte helt emot det åtminstone.

Betyg?
Citera
2019-03-21, 11:36
  #48498
Medlem
Merwinnas avatar
https://www.imdb.com/title/tt0490134/?ref_=nv_sr_1

Ghostboat (2006). Mycket bra och spännande ubåtsfilm med övernaturliga inslag, som jag faktiskt aldrig hört talas om förut! Det är 1981, och det kalla kriget råder fortfarande. Därför får det inte bli några incidenter med ryssarna, som kan utlösa ett tredje världskrig - i brittiska flottan är man mycket ängslig för detta. Då stiger en ubåt, Scorpion, upp ur havet, efter att ha varit förmodad sänkt sedan andra världskriget. Den har inte blivit förstörd utan är precis som den var när den försvann - till och med batterierna är uppladdade. Besättningen finns dock inte kvar - varken som levande eller döda.

Brittiska flottan vet dock var EN besättningsman finns - han var den enda överlevande efter vad som än hände med Scorpion, då för 38 år sedan. När han plockades upp ur havet visade det sig att han hade tappat minnet, och har aldrig kunnat berätta vad som hände Scorpion. Nu vill den ansvarige kommendören att mannen, som under tiden hunnit bli en äldre man och professor i marinbiologi, ska följa med the Scorpion på en resa, där man följer den sista färden i loggboken. Förhoppningsvis ska marinbiologen få tillbaka minnet när han kommer tillbaka till den miljön, och gåtan med vad som hände Scorpion och var hon varit i 38 år ska kunna lösas...

Kusligt, mystiskt och spännande - den bästa film jag sett på mycket längre! Sätter även fart på tankarna; jag tänkte t.ex. på hur det skulle vara att möta mina gamla klasskamrater igen - om de hade varit kvar i en tidkapsel hela tiden och förblivit tonåringar...

Rekommenderas till alla som gillar filmer om tidsresor och oförklarliga fenomen!

9/10
__________________
Senast redigerad av Merwinna 2019-03-21 kl. 11:41.
Citera
2019-03-21, 15:45
  #48499
Bannlyst
Isle Of Dogs (2018)

Alla hundar i Japan blir utvisade till en ö full av skräp då dem fått sjukdomar och befolkningen drabbats av panik, hundarna måste försöka att överleva

Vet inte om jag tycker den är fult eller snyggt gjord och det är väl charmen med den.
Den är rolig under många tillfällen och är rätt trevlig.

7/10

https://m.imdb.com/title/tt5104604/?ref=m_nv_sr_1
Citera
2019-03-21, 17:51
  #48500
Medlem
Geomeisters avatar
Terminator Genisys och året var 2015
https://www.imdb.com/title/tt1340138/?ref_=nv_sr_3

Såg denna på bio när det begav sig. Lämnade salongen nöjd och kompisar höll med på att det var en rätt schyst film. Efter det har jag inte sett något positivt kring denna film. Nu har jag sett om den.

Mina tankar kring filmen nu och då är ungefär samma. Förra gången störde jag min lite mer på dom lättsamma momenten som jag inte riktigt passar in. Tycker fortfarande inte dom passar in, men störde mig lite mindre denna gång.

Skådespelarna gör ett överlag bra jobb även om dom inte har samma nerv som några i tidigare filmerna. Jag stör mig dock lite på han som spelar John Connor.. Som skådespelare gör han inget fel, men hans utseende fungerar inte alls. Inte som barn till dom två andra och inte riktigt i sin roll överhuvudtaget. Lite ytligt kanske, men dom kunde nog hittat någon mer i stil med övriga gänget från denna film och tidigare.

En kritik jag sett är att handlingen är en soppa och ja.. Jag håller med. Tidigare filmer har varit betydligt mer simpla. Nu vet jag knappt hur många tidslinjer som varit involverade och sedan vet folk i filmen saker ifrån andra tidslinjer också. Det hela känns lite random. Tveksamt om hela filmen går ihop om man skulle sätta sig ner och försöka få ihop allt.

Effekterna har dom lyckats med och trots att filmen har sina nackdelar så ser jag hellre denna film än en rad andra påkostade actionfilmer från 2010 och framåt. Likt handlingen och dagens andra moderna filmer får man som tittare sällan vila. Det händer saker hela tiden. Vilket gör att tempot aldrig dör, men också att filmen aldrig får samma djup som tidigare filmerna.

På stora hela tycker jag filmen är snäppet bättre än Terminator 3 (som är för lik dom klassiska filmerna) och lika bra som Terminator Salvation. En helt okej biofilm.

Betyg?
Citera
2019-03-21, 22:43
  #48501
Medlem
Geomeisters avatar
Hatchetman och året var 2003
https://www.imdb.com/title/tt0364396/?ref_=nv_sr_1

En light porrfilm förklädd till thriller direkt till video.. Surprise, surprise!

Skådespeleriet är ibland så dåligt att man skrattar. Handlingen är en sämre version av "Scream". Är tittaren en heterosexuell man eller lesbisk kvinna är filmens största bragd att det är mycket nakna kvinnor. Filmen zoomar in mycket så det blir ganska självklart att det inte är handlingen som är i fokus!

IMDB är hård mot denna film och jag med egentligen, men samtidigt är den lättsmält och passar att slötitta på. Ser hellre en medvetet dålig film som bjuder på några skratt än en film som försöker vara bra, men faller pladask.

Betyg?
Citera
2019-03-21, 23:27
  #48502
Medlem
Herr.Dittlings avatar
1984 (1956). 1984

I en, synnerligen, ofri framtidsvärld söker en man efter frihet.

Bygger på boken med samma namn.

Filmen börjar rätt bra, men tappar rejält på slutet.
Det gjorde boken också, om jag inte missminner mig.
Men visst är den värd 3-/5 trots allt.
Citera
2019-03-22, 05:46
  #48503
Bannlyst
Ralph Breaks The Internet (2018)

En kul och jävligt snyggt gjord film, John C Reilly passar perfekt till rösten som Ralph.
Sarah Silverman tål jag inte så hennes röst stör mig, positivt att man slipper se häxan.

Gillar verkligen inte sjw och begränsade internet agendan.
Kvinnor behöver inte män och internet är off limits.
Det förstör upplevelsen för mig då jag inte vill ha vänstervriden politik upp i ansiktet.
Det drar ner betyget då jag tappar intresset.
Filmen håller ungefär samma kvalité som 1an.

6.5

https://m.imdb.com/title/tt5848272/?ref=m_nv_sr_1
Citera
2019-03-22, 11:44
  #48504
Medlem
Halloween (2018)

Under en fångtransport rymmer en mördare och snart är en killing spree igång...

Följer väl mallen för teenage/slasher-genren ganska fullt ut. Mycket bra soundtrack dock. Tycker avvägningen mellan brutala scenerna och vanligt slice of life var väl balanserad. Märkte också mycket intertextualitet till tidigare filmer i serien...

Betyg: 3/ 5
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in