SSF:
First Man (2018) | 🌑🌑🌑🌕🌕 |
En biografi om den amerikanska astronauten Neil Armstrong som var del av de banbrytande rymdprogrammen Gemini och Apollo som NASA lanserade på 60-talet för att få ett övertag på Sovjet som redan höll på att vinna rymdkapplöpningen. Oh, och just det - han blev den första människan att gå på månen också.
Utmaningen att göra en film om månlandningen 1969 och inte få den att kännas som en tv-film eller dokumentär är enorm i mina ögon. Alla vet redan vad som hände, det gick hur bra som helst, hur ska man få det spännande? Det fungerade för Titanic (1997) men där gick det också åt helvete, det fanns en massa drama att hämta. Nu är First Man dock en biografi över Neil Armstrong som innefattar gott om familjedrama och tidigare uppdrag som faktiskt gick åt helvete - så det kanske fungerar ändå.
Nja, det fungerar förstås hyfsat i och med att det är en så oerhört påkostad film och skicklig regissör men i slutändan tycker jag det var en ganska tråkig upplevelse - och då är jag ändå väldigt svag för realistiska skildringar av vetenskapliga genombrott. Sista tredjedelen med månlandningen lider av det jag redan nämnt - det blir aldrig riktigt spännande. Vid det laget har man redan gått igenom så många kameraskakningar och oroade ansiktsuttryck vid tidigare händelser så det känns avmattat. Man vet ju att han kommer kliva ner för stegen och yttra de bevingade orden.
Det jag blir mest intresserad av inledningsvis är när jag ser att Ed White är med - astronauten som med två andra brändes ihjäl under ett test för Apollo 1 uppdraget (vars autentiska ljudupptagning finns att höra på Youtube). Då är jag intresserad över hur de tänker skildra den olyckan och det är såna moment i upptakten till huvuduppdraget jag uppskattar mest, inte månlandningen.
Det är otroligt välgjort och välspelat men all "dötid" mellan uppdragen saknar stinget för att det ska lyfta. Familjedramat är inget man inte sett förr och Ryan Gosling är intetsägande den här gången. Det är dock den bästa fejkade månlandningen sedan Stanley Kubrick - synd bara att månlandningen inte är så spännande längre.