Citat:
Ursprungligen postat av Lobengula
Jag har just njutit av en hemgjord pizza, helt fantastiskt hur mycket godare den är jämfört med pizzahakets varianter.
Kör degen efter Depauls recept och var noga med att behålla fuktigheten, en för torr deg blir inte bra. En bra deg gör en pizza som blir krispig på utsidan men med den sköna segheten inuti.
Men herregud vad gott det blir om man gör rätt. Kvällens salamipizza och en flaska Chianti Riserva 2005 var gudomligt
Så till alla nyanlända i tråden. Ta tiden och testa att göra egen pizza. Jag har mer eller mindre konstaterat att man bör ha en pizzasten i ugnen för bästa resultat, brassa sedan på 300 grd.
Gjorde och åt pizza igår, med poolishbehandlad deg. Jag vet inte riktigt vad jag ska säga om resultatet, men jag tyckte att det kändes som att äta bröd med små sandkorn i.
Smaken kändes dock lite mognare än en traditionell deg utan poolish.
Vad gäller knaprighet och seghet så blev resultatet ungefär samma som när jag bakar enligt det recept jag använt hittills.
Kort och gott - jag ersatte oljan med vatten (hällde dessutom i några ml extra), tog ca 60 ml av den och blandade det med (vanligt) mjöl och lade i lite jäst. Lät det stå i ca 1 timme och blandade sedan ut det med mjöl och vatten och salt och knådade på i 10 min. Jäsningstid ; ca 1 1/2 i rumstemperatur. I ugnen ville degen inte riktigt bli sådär gyllenbrun, kanske pg a för hög vattenmängd. Nå..Jag kanske bearbetade den felaktigt vid något skede.
Jag tror att poolish är helt rätt i pizza, men jag tror ska testa att ha lite olja i, minus lite vatten nästa gång.