Citat:
Ursprungligen postat av marimekko
Finns ett uppslag om rondellkörning i månadens nummer av ViB. VV konstaterar att man egentligen får köra lite hur som helst i en cirkulationsplats, och det var oklart om det är en väg eller en korsning. Du får svänga vänster i ytterfil, även fast det körsättet förtar vitsen med en cirkulationsplats vilken ju är att få ett bättre flyt i trafiken. Du behöver bara blinka höger när du lämnar cirkulationsplatsen. Rondellen ska du inte köra i för det är den runda, oftast gräsbelagda plätten i mitten där hundarna bor.
VV säger att man bör blinka vänster om man ska svänga vänster.
Och man bör göra det, just för att vi har "några" (90%?) som inte vet om dom nya direktiven i en c-plats.
Så om vi fick dessa 90% att iaf trilla ner till under 1% och ifall över 99% blinkade höger vid varje utfart (oavsett om du åker höger, rakt fram eller vänster) så skulle det inte råda någon tvekan om var jag är på väg när jag är inne i c-platsen.
Blinkar man inte vänster så ska man vidare runt (på samma sätt om jag inte blinkar vänster på en motorväg, då ska jag inte åka av på avfarten).
Och sen skulle vi även slippa se folk som kastar sig ut ur c-platsen från vänsterfilen för att dom tror att dom kan åka "rakt fram" utan att blinka höger och utan att lämna företräde.