Citat:
Ursprungligen postat av
Provocative3.0
Du verkar brinna för frågan.
Jag förstår inte hur den kan vara så viktig?
Ytterst sällan ser jag igenom en rondell så jag ser inte om någon blinkar vänster fören den kommer upp till vänster om mig och då spelar det ingen roll. Blinkar den då inte höger så förstår jag att den ska passera mig.
VB kan jag göra om jag ser en MC i backspegeln för att visa att den inte bör köra om. Kan även VB om en lastbil är på väg in då de kan se genom rondellerna.
Däremot är det skitenkelt mellan två personbilar. Blinkar den inte höger så förutsätter jag att den ska passera min infart. Det enda jag kan tänka mig att sura ner mig på är om det är tät trafik och de inte blinkar höger när de svänger ut eftersom man då inte hinner in i deras lucka.
Tycker inte att det är en extremt viktig fråga. Det är mest att jag har en tendens att dyka ner i diskussioner. Och så är det vansinnigt roligt med autisten qaaq som blir så oerhört jävla förvirrad av det hela.
Det där med MC är en bra replik, för de brukar vara rätt så svåra att se, så det är antagligen rätt många gånger man haft en motorcykel bakom sig utan att ens veta om det.