Håller på Detroit Red Wings då jag har för mig att det är flest svenskar där (har dock nyligen upptäckt NHL "på riktigt", annars har det mest funnits i periferin). Men jag har även en plats i hjärtat för Teemu Selänne då jag snodde hockeykort i låg/mellan-stadiet och hans har stannat i minnet.
När jag var liten och spelade hockey på tennisplan så hade jag en målvaktsklubba som det stod Montreal på och när jag sen något år senare upptäckte nhl och insåg att det också fanns ett hockeylag från Montreal som dessutom hade en riktigt vass målvakt var valet självklart. Att de vann stanley cup det året gjorde att kärleken till Habs blev evig.
Då stora delar utav min släkt bor i New York och de flesta håller på Rangers och drar med mig på deras matcher varje gång jag besöker dem så har det bara blivit så.
Första matchen jag såg var 1995 emot Pittsburgh i New York, Rangers vann med 4-3.
Har alltid tyckt om Detroit Red Wings, förmodligen eftersom de har lagt fokus på svenskar. Nicklas Lidström i synnerhet, fick mig att börja hålla på Red Wings.
När jag var liten så var favoritspelaren Pat Lafontaine, så då höll jag på Buffalo Sabres (läs: det laget jag spelade med på NHL 95 till snes). Nu på senare tid när jag egentligen inte är särskilt intresserad i NHL men gärna ser nån match då och då när jag inte kan sova så väljer jag att följa Montreal Canadiens, mest bara för att jag ser det som det enda riktiga och "äkta" hockeylaget, eftersom de funnits sedan 1909. Riktigt fräckt lag helt enkelt. Men håller inte riktigt på dem egentligen, väljer bara att se deras matcher och lite intressant att följa dem.
__________________
Senast redigerad av BrutusBeefcake 2013-11-23 kl. 01:33.
När jag var runt fem så sa min låtsaspappa åt mig att heja på Modo, (han är från ö-vik), vilket jag gör än idag. När jag för ungefär tre år sen började följa NHL på riktigt så kom det sig bara naturligt att det blev Vancouver med Sedinarna och Edler som ex-modoiter.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!