Citat:
Ursprungligen postat av ikh
Skulle vilja flika in lite angående vatikanen, de har världens äldsta och största unika bibliotek vad gäller biblisk literatur, och mig veterligen är det världens äldsta institution som studerar teologi. Jag antar att deras tolkningar stämmer bättre överens med sanningen än tex de något nyare samfunden, då dessa inte har haft möjligheten att läsa orginalskrifter på det språk de skrevs. Utan baserar en stor del av sina tolkningar på översättningar som inte är helt korrekta. Sen om man har haft 800år på sig att tolka en text eller 100år borde göra en stor skillnad. Så när det gäller referenser skulle jag utan problem anse att vatikanen var bättre än tex JV. Då vatikanen har större trovärdighet ur en rent vetenskaplig synpunkt.
/mvh Ikh
Det gäller ju att kunna läsa den också..........
Så tid spelar faktiskt ingen roll eftersom det handlar om noggrannhet i att LÄSA Bibeln. När man tar fram nåt så missar man ju att ta fram det som förklarar det som man just läser. Bibeln är en komplex bok som KRÄVER att du tar fram ALL fakta, inte bara läser det som finns mitt framför näsan och drar en snabb slutsats av det. Ibland får du kanske ta fram 20 olika ställen i Bibeln för att förklara det du just läser.
DET är att kunna Bibeln det, något som tydligen väldigt få kan. Så Vatikanen litar jag inte ett endaste dugg på faktiskt. Jag ville bara förklara vad det är att tolka Bibeln rätt.