Citat:
Ursprungligen postat av leN1337
Efter att legat hemma med halsont i några dagar, dök plötsligt en massa fläckar upp på kroppen. Efter att kollat upp dem visade sig att det handlade om psoriais. Idag är det mer eller mindre ett helvete. Jag har psoriasis lite överallt på kroppen, mestadels på armar. Men även i pannan, håret, benen, öronen, ryggen, bröstet, naglarna och även på "kuken". Som tur är känner jag inte av någonting i lederna än, men det förvånar mig inte om jag åker på den skiten också.
Just nu kör jag med två olika krämer. Daivobet som ska smörjas på psoriasisfläckarna på kroppen och Pevisone som ska användas i pannan och öronen. Jag kör även med en steroidlösning för naglarna men den har knappt hjälpt.
Prata med Din läkare och be att få Diprolen och Diprosalic utskrivet. De är bättre och framförallt starkare än Daivobet.
Citat:
Ursprungligen postat av leN1337
-Hur lång tid ungefär tar det innan man får tillbaka pigmentet på de psoriaisfläckarna som är avfjällade? Har fläckar som är flera månader gamla och de ser ut precis som innan. Är lite rädd att jag fått vitago eller va det heter.
Vitiligo är en separat sjukdom, den får Du inte av psoriasis. Däremot så tappat Du en del av pigmenteringen på de ställen där Du har uppläkta fläckar. Det löser sig efter lite tid, fortsätt sola så återbildas pigmenten efterhand.
Citat:
Ursprungligen postat av leN1337
-Någon som har psoriais på naglarna som har blivit av det? Vilken är den bästa lösningen?
Håll naglarna korta och hör av Dig till Din läkare. Det "svampiga" som syns under naglarna är en sorts nagelsvamp som mot det finns svampsalva att få utskrivet. Den smörjer Du på vid sänggåendet och det ska efter vad jag har hört hjälpa.
Citat:
Ursprungligen postat av D Roger.
Men häromdagen fick jag en sån jättetub canoderm. Jag smetade o smetade i hela hårbotten, värsta raggarfrillan, och det blev nästan helt fjällfritt. Imponerande! Sen kör jag elocon nu.
Nästan jag har hopp om att det lägger sig, har provat sola osv, men nej...
Sol, behandlingar och en vettig livsföring kommer att göra Dig ljusår bättre.
Citat:
Ursprungligen postat av tjaboooo
Kör den också, tar skiten men får finnar av den i hårbotten.
Finnar som kommer upp i samband med kortisonbehandling är s.k. "steroidacne" och jämförbart med det kroppsbyggare får av sitt kurande. Kroppsbyggarna får ofta stora bölder eftersom deras dosering är mycket högre, en psoratiker får istället ofta små röda finnar som om denne har otur inte läker upp utan blommar ut i nya fläckar. Det är emellertid inget ovanligt med lite steroidacne i hårbotten och på axlar/rygg. Gå ner till en något svagare kortison under ett tag (ex. Betnovat) så brukar det försvinna. Även solljus är effektivt mot all form av acne.
Citat:
Ursprungligen postat av Giggi
Finns en riktigt bra hudkräm i hälsokostbutikerna som heter Zona. Det unika med den är att den innehåller ett enzym som skiljer på döda och friska hudceller. Den har visat sig mycket effektiv på psoriasis.
Jag ska givetvis inte förkasta krämen helt, men jag är oerhört tveksam. Hälsokostprylar fungerar sällan lika bra som specialframtagna preparat även om viss uppläkning säkerligen kan gå att få även med hälsokostprylar. Dock, ska man ändå smörja sig så kan man lika bra använda en kortisonsalva som hjälper mycket bra än att använda en hälsokostkräm som bara hjälper ganska bra.
Anledningen till att jag är tveksam är att det finns så förjordat mycket skit ute på marknaden, psoratiker brukar vara "lättlurade" (om man får använda det uttrycket) eftersom de så himla gärna vill att det ska fungera. Därför så är alla möjliga typer av hälsokostnasare och marknadsknallar med Aloe Vera-bord alltid på jakt efter folk som psoriasis.
För att förekomma att någon brakar in här och kallar mig lögnare och hävdar att Aloe Vera visst funkar bra på pso så passar jag redan nu på att avliva den myten. Nej, Aloe Vera fungerar inte "bra" på pso. Aloe Vera kan i vissa fall ha en dämpande effekt men vad denna effekt beror på är inte bevisat. Det fungerar ej heller på alla så som läkarvetenskaplig behandling gör. Aloe Vera är även ganska dyrt och omfattas inte av högkostnadsskyddet och sålunda utgör det kvacksalvarens
weapon by chioce. Gå inte på den lätte. Ska Du ändå smörja Dig så smörj Dig med något som fungerar och som är framforskat av läkarvetenskapen och inte något som kloka gummor rekommenderar på Kiviks marknad eller i Hemmets Journal.
// Roger P.