Haha, du likställer WTC7 med en aluminiumburk som någon står på?
WTC7 var en bunker ovan jord!
Comand center för bla NYC:s borgmästare i händelse av naturkatastrofer eller liknande.
Fönsterna och byggnaden skulle klara orkanvindar på mer än 120 Km/h.
Byggnaden hade dessutom ett av världens bästa sprinklersystem med egen backupel och extra vattensystem. En hel våning med dieselaggregat och pumpar!
Ändå gick hon ner på några sekunder!
Alla som ser den filmen på t.ex Youtube ser att du snackar skit!
En annan fråga är ju; Hur visste BBC att byggnaden skulle rasa 23 minuter före den gjorde så?
Alla ser ju att du är full av skitsnack...
Citat:
Ursprungligen postat av
Dr Tinnitus
Detta med fritt fall och strukturellt motstånd....
Tänk att det ska vara så svårt att begripa för konspirationsteoretiker...
Även om WTC7, en del av byggnaden, föll i fritt fall i 2,25 s så betyder det inte alls att det under den tiden inte kan ha funnits något strukturellt motstånd alls. Det kan mycket väl ha funnits strukturellt motstånd under dessa 2,25 s men att det inte var nog för att på denna korta tid ha givit några synbara eller ens mätbara skillnader i tid sett till möjligheterna man har att analysera det hela, alltså vanliga videofilmer.
Låt säga att en så stor del av bärigheten ger sig att kollaps initieras, men ett antal bärande strukturer stretar emot med är för svaga för att ge ett synligt motstån då de helt enkelt knäcks, viks eller går av. Det kan alltså handla om rejäla stålbjälkar etc som ska klara ett antal ton innan de böjs, men då hundratals ton plötsligt brakar ner så är det ju inte mycket att sätta emot utan de får ge sig.
Tänk så, här, ett litet exempel.
Tar man en eller ett par tomma läskburkar så kan man faktiskt stå på dessa med sin kroppsvikt. Så stort strukturellt motstånd kan de alltså ge. Men skulle man plötsligt öka belastningen över vad de klarar att bära så hinner man knappt med innan de knölat ihop sig och blir platta. Det går fort.