Citat:
Nej, sten.b verkar mena att gruppen NIST är anonym, men det är oklart vari anonymiteten ligger.
Ursprungligen postat av BlizzardKing
Hoppsan, en moderator som inte kan läsa. Inte konstigt att trådarna tillåts hålla låg kvalitet.
Så här skrev sten.b:
Ingen har alltså påstått att de är anonyma. Men de verkar väldigt återhållsamma med kommentarer.
Så här skrev sten.b:
Citat:
Jag frågar inte efter en anonym grupp. Jag frågar efter en namngiven människa.
Ingen har alltså påstått att de är anonyma. Men de verkar väldigt återhållsamma med kommentarer.
Jag trumfar skunkjobb och ger hela fem namngivna människor ifall man inte själv orkar läsa i NIST:s rapport: Harold E. Nelson, P.E., Vincent Dunn, Steven Hill, John Hodgens och Valentine Junker.
De är alltså inte anonyma, såvitt vi vet inte köpta, och såvitt vi vet inte ovetande om att deras namn har använts i NIST:s rapport. Det har jag och sten.b kommit överens om när han frågade efter experter för några dagar sen. Debattoviljan verkar vara det som är det största problemet, men det är i sig inget brott eller nåt som automatiskt gör deras åsikter värdelösa. Det är nog i så fall mer baserat på tycke och smak än faktiska omständigheter.
Citat:
Vittnesmål av den här typen är förstås ganska svårtolkade och motsägelsefulla. Faktum är att olika vittnen kan ha trott sig se och höra saker som inte alltid är med sanningen överensstämmande.
Ursprungligen postat av sten.b
Jag konspirerar inte. Jag presenterar fakta.
WTC Eyewitness " a bomb went off in the lobby first, then a plane hit"
http://www.youtube.com/watch?v=bCc9P...ayer_embedded#!
Dessa människor ljuger inte. Dags att vakna!
WTC Eyewitness " a bomb went off in the lobby first, then a plane hit"
http://www.youtube.com/watch?v=bCc9P...ayer_embedded#!
Dessa människor ljuger inte. Dags att vakna!
Här har vi ett vittne som säger att torn två inte träffades av ett plan:
http://www.youtube.com/watch?v=WmHOF11L5t8
Här har vi en brandman som såg ett plan flyga in i torn två:
http://www.youtube.com/watch?v=IO1ps1mzU8o
Jag tror inte att de ljuger, men uppenbarligen har de uppfattat samma situation väldigt olika. Så man måste som du säger vara vaken och analysera det som sägs och sätta in det i ett större sammanhang, samt räkna med risken för missuppfattningar.


) hur fungerar den idén tillsammans med detta fynd under WTC.