Jordens undergång är fel uttryck.
Men Harmageddon har de förutsagt många gånger.
1914, 1925 och 1975 mfl.
Ska dra min familjehistoria i korthet.
Mina förfäder fick på 1920-talet höra av JV, eller Bibelforskare som de kallades då, att det inte var lönt att plantera de nyinköpta fruktträden, eftersom dessa aldrig skulle hinna bära frukt!
Harmageddon skulle ju komma 1925.
Som tur var följde de inte rådet, trots att de anslöt sig till rörelsen.
Nästa generation, och det minns jag själv att jag hörde många gånger, pratade alltid om att de aldrig skulle behöva bli gamla och dö!
Givetvis döda, av just ålderdom sedan länge!
Även deras barn börjar dö.
Har släktingar som avstod från att skaffa barn, eftersom Harmageddon bara låg några få år in i framtiden!
För att sedan plötsligt inse att de var för gamla för att få barn, och i vissa fall redan har dött barnlösa.
Släktingar som blev gravida, försökte dölja detta för vännerna, eftersom Sällskapet sa att det inte var tid att skaffa barn nu, så nära Harmageddon!
Dessa barn, varom det sades att de inte skulle hinna börja skolan, är i dag föräldrar, ja tom mor/farföräldrar!
När jag själv var ung, uppväxt bland JV, var det helt otänkbart att skaffa sig en "världslig" utbildning.
Det var ju inte lönt, Harmageddon var ju så nära!
Tyvärr gav jag efter för trycket, vilket är mitt livs största misstag. Och jag närmar mig pensionsåldern.
Minns tydligt åren innan 1975, en kretstjänare sa att "ingen som inte tror på att Harmageddon kommer 1875, om inte innnan, kommer heller att få överleva det året!
Ska erkänna att jag kände en viss rädsla!
En annan kretstjänare sa att "vänner, 1975 då kan ni hänga upp tjänsteväskan på en spik på väggen".
En hel del följde den uppmaningen!
När jag fick mina barn på 1970 talet, så talade JV-släktingar om för mig att de aldrig skulle hinna börja skolan innan Harmageddon.
Det sades även om mig när jag föddes!
De har hunnit med en hel del skolor!

Det är jag glad för!