Citat:
Ursprungligen postat av
Lazyman
De modernare Blue Marble har bättre upplösning. De är tagna från Satelliter som är mycket närmare jorden än den som togs 1972. Men de får inte med hela jorden med en exponering, satelliterna är för när jorden så dessa Blue Marble består av flera sammansatta exponeringar, detta är orsaken till att Flat earthers skriker CGI när man visar dem någon av dessa bilder. Den från 1972 är en exponering, med et ignorerar Flat earthers och skriker trotts det CGI även gällande den.
Jo jag är helt med på att Blue Marble brukar framhållas som enda riktiga bilden på jorden som togs under många år. Vilket är väldigt besynnerligt i sig, men det är en lite annan diskussion.
Min poäng här är att denna bilds särställning inte verkar gå särskilt lång tillbaks i tiden. Knepigt faktiskt, bara som ett exempel, att i NE från 90-talet under uppslagsordet "Jorden" är det
inte Blue Marble som förekommer.