Citat:
Ursprungligen postat av
Troian
Behöva, enligt vem? Jag vet inte vad det finns för tekniskt/formella krav för att exempelvis ordna med en begravning, men om en kille i tio-elva årsåldern hittas nedgrävs utanför Sundsvall så är det självklart att det är Johan Asplund. Allt annat är i praktiken uteslutet.
Om det hittas skelett nedgrävt (utan ev. tygbitar från kläder el dyl), så är det nog för det första svårt att fastslå bara genom att se på skelettet att det är en pojke, och sedan att pojken varit i elvaårsåldern, när han grävdes ner. I praktiken är det till nästan 100% Johan, men i teorin?
Jag tvivlar på att polisen går ut med att "vi hittat ett skelett av modell mindre, och det är Johan", utan att ha identifiera kvarlevorna. Teoretiskt sett skulle det kunna vara ett annat barn som mördats och grävts ner (från annat land, som ingen saknar?). Tror nog att föräldrarna skulle till 100% vilja veta att den kropp de ev. kommer att få begrava är sin egen son.
Om däremot en kropp av en ung person hittas där en gm eller någon initierad pekat ut platsen, så blir det ju en annan sak.