Citat:
Ursprungligen postat av masterior26
Jag har låst att folk säger att när man tagit subutex så går det att ta fentanyl, oxycontin/norm och tramadol utan att det ska krocka, så det jag undrar är om detta stämmer? om man tagit runt 1 mg sub på morgonen och sedan tar 80 mg oxy på kvällen får man fortfarande ut samma effekt av oxyn?
Nej, du får inte ut samma effekt. Du ska vänta så länge du kan innan du tar oxyn. Gärna tills du får riktig abstinens/AT. Men samidigt inte för sent om du ändå strax ska lägga dig. Det beror lite på mängden också. Allt under 50mg är ju dumt att skjuta samma dag om man har tagit 1mg sub, skulle jag vilja säga. Men 80 kan du skjuta så klart i eftermiddag, eller ikväll.
Spara oxyn istället tills du kickar allt....? Och sen det sista du gör att förbruka en liten mängd oxy öven någon vecka, om du nu har såna mängder. Det är ju inte så där jättelätt att få tag i om man säger så. Det är samma med kodein - tror jag. Har man det, så bunkra upp med det för att sedan använda det för att avsluta missbruket med.
Ja, det är ett råd, har inte testat det själv med folk ha sagt så. Nu blir det lite moralism, ursäkta. Men jag vill bara att vi alla som sitter i skiten, kämpar oss ut, och använder de "hjälpmedel" man har på rätt sätt och hushåller med dem. Det var lite det jag ville säga. Har just själv tagit 1mg och har en hel del oxy hemma.

(men det är till för konstruktiva syften)