Hej!
Jag är väl medveten om att det finns en samlingstråd gällande Buprenorfin men för att få fler åsikter och svar startar jag nu en egen tråd.
Det är nämligen så att jag i stora drag har slutat att råknarka och istället håller mig till en dos av 2mg Subutex dagligen.
Jag tar denna dos nasalt för tillfället men är ej speciellt förtjust i den lilla "kick" som det ger samt behovet av att fylla på under dagens lopp. Dessutom känns det rätt pundigt att ta det i näsan och jag är fruktansvärt trött på hela knarkarlivet.
Har därför tänkt på att börja ta det som man ska, det vill säga under tungan. Jag har provat det ett fåtal gånger och har ej upplevt denna "kick" som det nasala intagningssättet ger. Dessutom verkar det hålla i sig betydligt längre.
Nackdelen är då att dosen behöver höjas. Jag har tänkt att gå från 2mg nasalt till 4mg sublingualt.
Ni med erfarenhet kring detta. Tror ni att dosen kan räcka under hela dagen och vad blir skillnaden? Tror ni att dosen är lagom?
Har gått på subutex till och från i snart 2 år. Har varit nykter periodvis samt avgiftats ett antal gånger. Detta är dessutom ett test inför ett möte med en läkare inom beroendevården.
Då ingen annan medicin har fungerat som den ska på mig är chansen stor att jag kan få det utskrivet så rekommendationer angående dosering vore jag mycket tacksam för.
Har för tre år sedan hamnat på akuten pga en överdos med morfin och xanor, det borde väl räcka som bevis på att jag behöver Subutexen för att överleva. Har även gått på Heroin under en period så jag är inte opiatnaiv. Jag vill helt enkelt överleva och ha ett drägligt liv och det kan jag ha tack vare Subutexen.
Tacksam för svar på mina frågor. Texten blev dock lite lång men jag fick med det mesta. Har knarkat rätt hårt under några år nu och är fruktansvärt trött på det helt enkelt men att leva ett liv utan Subutex fungerar helt enkelt inte.
Kram på er!