Citat:
Ursprungligen postat av Mystice
Vilka doser ni talar om alltså... jag blir helt bestört och fruktansvärt avundsjuk

. Första gången jag tog någon opiat på 6 år (och innan dess hade jag inte missbrukat utan endast testat någon gång) råkade det bli sub och jag fick snorta 6mg (jajjamän) innan ruset blev som det skulle.

Lägg även till tramadol (uppskattningsvis 350+mg) samt diazepam (ingen tolerans, blev nog 20mg). Och det värsta är att jag skämtar inte. Om jag inte hade varit med om det själv hade jag inte trott på det, men det är dagens sanning. Har hört talas om att det ibland kan ta ett tag för kroppen att "fatta" vad för substans den får i sig och hur den ska reagera, men kom igen? Värt att nämna är väl också att jag vid det tillfället hade en övervikt på ~20 kg (som nu är "fixad"), men ändå.. sådana extrema mängder första gången???
Har sedan dess upptäckt och insett min "naturliga" resistens eller vad fan man nu ska kalla det, mot mina favoritdroger.. Vilket naturligtvis suger åsneröv pga den ekonomiska aspekten, men vad gör man? Hoppas på att någon knarkare/forskare hittar anti-opioid-genen och hur man förstör den? Ja, typ. Annars är det väl inte så mycket att göra åt saken.

Jag klarar mig på pyttedoser =) Iofs har jag fått gå upp när det gäller Sub, men ligger fortfarande på lite jämfört med andra. Första gången jag tog Sub tog jag 0,5 mg & det blev för mycket... 0,25 var perfekt

Nu tar jag som mest 2 mg, men klarar mig på 0,5-1 för att inte bli dålig...
Tradolan/Tramadol räcker det med 100 mg & jag kan få ett skönt rus på endast 60 mg Kodein

Men då får jag inte vara i Opi-obalans...
Jag har en helt underbar opikropp