Citat:
Ursprungligen postat av teemb
Dosering och dosering, använder du efedrin i någon form får du besvär senare. Det är därför det är klassad som dopningspreparat.
Sen så tror ju många som använder efedrin att det räcker med att bara äta skiten o sen gå ner i vikt.. vilket inte är fallet.
Sen så bränner det inte mycket mer fett än vad kroppen gör i vanligt.
Det minskar hungern och ger dig mer energi, vilket du också får när du sover.
Däremot killar har nog lättare för efedrin eftersom deras serotoninnivå är väldigt olik tjejers. Depression är en bieffekt av efedrin.
Nja, vet inte om jag håller med dig där. Håller man sig på "normala" doser och inte använder det under överdriven lång tid så ska det inte ge några problem i framtiden. Men iof är alla olika. Och det bränner en hel del mer fett än vad kroppen gör normalt.
Förekommande biverkningar är:
1/10-1/100
Hjärtklappning
Oro, sömnlöshet
Miktionssvårigheter?, urinretention?
1/100-1/1000
Yrsel, huvudvärk, svettningar?
Illamående, kräkningar
Muskelsvaghet?
Tremor/skakningar?
Törst
Följande bieffekter är hämtade från FaSS. Vad gäller depresion så kommer det av för stort intag under en för lång tid, så depressionen är en följd av abstinensbesvär.
/mvh Ikh