Det där med att helgardera sina svar är intressant. Jag tror nämligen att många studenter som har genomgående bra betyg ändå känner sig osäkra på vad de vill göra, och om de är inställda på att jobba på byrå efter examen så tillkommer ytterligare ett orosmoment och det är huruvida de kommer lyckas landa et sådant jobb eller inte.
Har du sämre betyg är det inte lika sannolikt att du landar ett jobb på en grym byrå efter examen, men har du betygen och de övriga kvalifikationerna så tillkommer beslutsångesten som möjligheterna medför. Jag själv har hyfsade betyg, men är totalt osugen på att jobba på en affärsbyrå även om jag antagligen kommer ha betyg för det vid examen.
Allt handlar om intresse, för min del iaf. Visserligen har ett lite frö till intresse såtts nu när vi läser bolagsrätt, men det är fortfarande inte lika kul som straffrätt
Detta är ett helgarderat inlägg