Citat:
Ursprungligen postat av TotalLiberal
Varför klagar alla på bron? Den är ju en utmärkt symbol för San Fransisco som i sin tur är en tydlig symbol för gayrörelsen.
Jag vet inte ens var jag ska börja. Jag överreagerade något, men kommer tillsvidare att hålla mig långt ifrån LP (ge fan i att sätta ett K framför!).
Jag är hur trött som helst efter en hård dag på jobbet. Det var ett så jävla trasigt bygge så 4a man mådde dåligt och bröt ihop. Felmåttsättningar, fel på ritningar från kommun, fel leveranser. Jag fick skriva ett helt A4a med felanmärkningar samt positionsnummer till ritningar. Du vet, så går det när kommunen bygger. Det är fan alltid så, skattepengar. Ett svart jävla hål! Vidare var väggarna snea, golvet ojämnt, innertak fattades på sina ställen, el var inte framdraget till maskiner, inte heller vatten. Man försöker bygga om en äldre byggnad, snålar på vad som är viktigt (när man ändå slösar) vilket leder till större utgifter.
Skatt är stöld! - När det går till:
Sätt in vilken jävla statlig utgift som helst här!
Hur ska ni egentligen ha det? Vill ni väcka en tanke hos dem som läser provocerande ord när de tar ut pengar från bankomaten, eller vill ni framföra en argumentation som gör att de flesta gäspar. De flesta är inte intresserade av politik, de flesta skiter i samhället. De flesta bryr sig mest om vad summan på sitt eget konto är. Varför inte väcka en tanke hos de som tar ut pengar vilket inte är bidragspengar (de kan man stryka på direkten) Men jag antar att genom erat ställningstagande genom pridefestivalmedverkan utesluter provocerande och tankeväckande klistermärken. Jag antar att den där jävla bron får vara kvar. Jag har inget emot HBT-människor, var och en har rätten till sin egen kropp - det gäller också droger och doping, men vad sänder det för signaler till svennebanan som knegar hårt och grämer sig över de futtiga ören han får in på kontot efter skatt? Det säger att ni är ett gäng ur böglobbyn som går genusforskningens intressen istället för att hävda individens rätt till sitt fulla liv!
Vidare, det där med att sätta en jävla skog istället? Är ni slut i huvudet? Är det någon jävla plantsättning ni marknadsför?
http://www.sodra.com/sv/Skogsagare/skogtjanster/odlarna/Vara-skogsplantor/
Varför inte bara en logga, någon snackade om en neutral igelkott. Typ blå, på bakgrund med texten: För individens frihet - mot kollektivets förtryck! Eller något annat givetvis. Varför ge massa konstiga associationer?
Klistermärket har en adress som går direkt till en sida med mjuka argument för en socialistmarinerad hjärna.
Nå?