Citat:
Har inte reglerna ändrats, så gäller ju den etablerade sedvänjan. På samma sätt kan vi dagligen göra miljoner kommersiella köp av tjäsnter, trots att det inte existerar någon form av lagstiftning alls angående vad som ska gälla för köp av kommersiella tjänster.
Ursprungligen postat av Violater
Vägarna har inga nya ägare direkt första dagen. Alltså finns det inget regelverk för vägarna.
Där det inte existerar någon form av statlig lagstiftning eller reglering, där råder alltså ordning och stabilitet och kraftig tillväxt. Så vad grundar du dina paranoida katastrofscenaria på? vad är det som får dig att tro att trafikanter skulle bete sig annorlunda imorgon jämfört med igår, ifall Transportstyrelsen helt sonika upphörde att existera i natt?
Citat:
Nej, så är det ju inte. Det är också olagligt att orsaka fara för andra.
Det är enbart om de orsakar en olycka de kan straffas.
Citat:
Der som vill att det ska finnas lärare och läkare betalar förstås deras löner. Blir du sjuk så lär du uppsöka någon som har läkarutbildning och få dennes hjälp mot betalning. Det är lika enkelt som att du känner att du behöver ett par solglasögon och vandrar ut på stan föratt shoppa såna. Det är uppenbarligen möjligt utan statlig inblanding, och utan "solglasögonköer" dessutom.
Vem ska betala lärares och läkares löner? Vilka äger skolorna och sjukhusen? De får inte nya ägare på en dag.
När det gäller vård så förekommer alltså inte någon form av glapp mellan dagens tvång, och morgondagens frihet. Samma människor har samma kompetens och behov och umgås med varandra på högst liknande sätt. Det är bara byråkraterna i de gigantiska kontrosbyggnadernas övre våningar har anledning att bli oroliga...
Citat:
Nä, vi har ju inga besparingar. Politikerna har ju stulit dem och förskingrat dem. Du vill att stölderna och förskingringen ska fortgå under någon odefinierad period av diffusa skäl. Jag vill avbryta den nu. Vi har tillräckligt med egendomslösa åldringar som det är. Vi är inte betjänta av att fortsätta att lida under det tvång som genererar allt fler egendomslösa människor varje timma och minut.
att man nu får ta av sina besparingar istället för att det ska finansieras med offentliga medel. De som inte har några besparingar då? Ska inte de få någon vård? De kan ju inte rimligtvis hinna skaffa en försäkring direkt. Ska vi låta dem dö?
Citat:
Ja, det tycker jag. Intäkterna från försäljningen av statens och kyrkans egendom borde beetalas ut kontant lika per huvud. Möjligen att man har en trappa från nyfödda upp till myndiga, men sånt är detaljer. Pengarna ska till folket direkt.
Hur ska statens pengar fördelas ut till folket? Ska alla få lika mycket?
Citat:
Ska man få så stor andel som man betalat in tidigare?
Nej, man betalde ju in pengarna bara därför att man var rädd för att polien annars skulle storma in och kasta en i fängelse. Staten har aldrig gett någon form av garanti till sina offer att de skulle få bättre ställning i framtiden, bara för att staten har lyckats plundra mer pengar från dem än från andra.
Det som staten har stulit, det är förlorat. Det är inte liberalismens uppgift att försöka sortera ut alla de orättvisor som staten har orsakat med sitt våld. Det vore en omöjlig uppgift. Forgive and forget: free from now on.
Tycvker man synd om alla de åldringar som arbetat hårt hela sitt liv, men som staten har gjort egendomslsa och rättslösa med sina skatter och inflation och andra bestraffningar, ja då hjälper man förstås dem. Fast frivilligt, inte genom att skicka stormtrupper att plundra andra!
Citat:
Ska vi ha en stor auktion där sjukhus, skolor, vägnät etcetera säljs dagen efter valet?
Ja, det vore det bästa. Köpare som varit duktiga på att förutse valutgången kanske har ett försprång över dem som varit slöare, men så är det ju alltid i alla fall av försäljning. Att vänta en vecka skulle inte göra någonting bättre.
Citat:
Koncentraionslägrena var inrättningar skapade och drivna av offentlig sektor. Stater har i modern tid (senaste 100 åren) mördat flera gånger fler människor än summan ava lla människor som har avlidit till följd av (andra) mördare PLUS alla som har avlidit av alla slags olycksfall. Att mördas av staten är faktiskt en av de vanligaste dödsorsakerna för europeer under pensionsålder! (och en stor andel av dem som skulle ha varit pensionärer idag, är det inte just därför att de har mördats av staten...)
Staten dödar inte folk, vilket koncentrationslägren gjorde
om att slopa alla regleringar över en natt blir ju detta även svaret till en betydande del av de sjukpensionärer och åldringar som under tvång betalat in miljontals kronor till skattesystemet för att som belöning få skrapa åt sig några smulor från den statliga välfärdens bord.